Wpisy

Zegarki dla niewidomych

Osoby niewidome są wyjątkowo ciężko dotknięte przez los. Ich funkcjonowanie w społeczeństwie jest niezwykle trudne, podobnie wykonywanie wszystkich czynności dnia codziennego. Z pomocą osobom niewidomym oraz słabo widzącym mogą przyjść najnowsze technologie. Wymienić można wiele urządzeń elektronicznych wspierających niewidomych. Wśród nich sprzętem ułatwiającym im planowanie zajęć i wykonywanie innych czynności jest specjalny zegarek mówiący.

Zasada jego działania jest bardzo prosta. Kiedy użytkownik chce dowiedzieć się, która jest godzina, po prostu włącza odpowiednią funkcję i zegarek podaje godzinę głośno, mówiąc. Zegarki takie są produkowane obecnie w większości krajów, w tym także w Polsce, a głos, który jest tam nagrany, mówi po polsku.

Istnieje wiele rodzajów zegarków tego typu. Niektóre mają więcej funkcji, inne mniej. Są zegarki stojące, do ustawienia na szafce, są zegarki na rękę. Część z nich jest dostępnych z funkcją wibrowania, które może np. wskazywać każdą równą godzinę. Zależy to od konkretnych ustawień, które zazwyczaj użytkownik może zmienić.

Na szczęście obecnie koszt takich zegarków nie jest już wysoki. Można je nabyć już za kilkadziesiąt złotych, choć lepsze i trwalsze modele mogą kosztować nawet do tysiąca. Cena ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie, bowiem sprzęt tego rodzaju powinien być dostępny dla wszystkich niewidomych oraz słabo widzących. W przeciwnym razie nie spełniałby swojej podstawowej funkcji, jaką jest wsparcie takich osób w ich codziennym życiu.

Obsługa zegarków „mówiących” jest na tyle prosta, że każda osoba niewidoma albo słabo widząca może bez większych trudności ustawić wszystko samodzielnie. Co ważne, instrukcja obsługi jak również wszystkie ważne informacje są podane na załączonych ulotkach w alfabecie brajla. Jest to dodatkowe ułatwienie sprawiające, że nie ma konieczności asysty drugiej osoby podczas regulowania ustawień domyślnych czy też nauki obsługi urządzenia.

Omawiany zegarek to, jak wspomniano, jedno z wielu urządzeń ułatwiających życie osobom niewidomym lub niedowidzącym. Ważne jest to, że wykorzystuje się najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne w celu pomocy osobom doświadczonym przez los. Jeśli takich urządzeń będzie więcej, uczyni to ich życie zdecydowanie łatwiejszym.

Dodaj komentarz