Wpisy

Zalane mieszkanie – kiedy warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy?

Nieprzewidziane sytuacje się zdarzają i nawet jeśli przez wiele lat udawało nam się uniknąć rozmaitych nieprzyjemnych zdarzeń, nie oznacza to, że jutro nie spotka nas przykra niespodzianka. W szczególności dotyczy to rzeczy, których na co dzień nie widzimy lub nie sprawdzamy – czyli tzw. złośliwość rzeczy martwych. Do takich wypadków z całą pewnością możemy zaliczyć zalanie mieszkania czy domu. W jaki sposób dochodzi do takiej sytuacji i co należy zrobić, kiedy tak się stanie?

Zalane mieszkanie – przyczyny

Przyczyn zalanego mieszkania może być naprawdę wiele – od niewielkiej usterki do rozległej awarii. Wśród nich wymienić można uszkodzoną pralkę, pęknięte/rozerwane rury, uszkodzoną baterię wody w umywalce, zlewie czy prysznicu, usterkę spłuczki w toalecie, całkowite zapchanie odpływu i wiele więcej. Mimo że niektóre z tych awarii nie wydaje się poważnych, to potrafią narobić naprawdę ogromnych szkód – w szczególności, kiedy woda z wycieku wydostaje się bardzo szybko oraz pod dużym ciśnieniem.

Do wyżej wspomnianych sytuacji może również doprowadzić wiele czynników pośrednich – fizyczne uszkodzenie danego elementu infrastruktury, zaniedbanie konserwacji rur i urządzeń wykorzystujących wodę, nieprawidłowa eksploatacja lub serwis czy celowa szkoda. Widać więc wyraźnie, że możliwości i sytuacji, w których może wystąpić zalanie mieszkania, jest bardzo dużo. Co więcej, wraz z tym faktem wzrasta prawdopodobieństwo nastąpienia takich wydarzeń. Warto więc być odpowiednio przygotowanym na taką ewentualność.

Co należy robić, kiedy zaleje mieszkanie?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić natychmiast po zauważeniu, że mieszkanie jest zalane, to poinformowanie sąsiadów o tym fakcie – o ile wilgoć nie zdążyła się do nich przedrzeć. Jeszcze przed wejściem do środka należy całkowicie zamknąć dopływ wody do domu.

Kolejnym krokiem zaraz po dotarciu do mieszkania jest całkowite odcięcie w nim prądu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zostaniemy porażeni, kiedy zetkniemy się z wodą na podłodze – nie wiadomo, jaki dokładnie poziom osiągnęło zalanie oraz, czy ciecz nie miała kontaktu z urządzeniami podłączonymi do prądu. Stąd warto się zabezpieczyć.

Kiedy już wykonamy powyższe kroki, należy jak najszybciej znaleźć źródło wycieku. Na tym etapie warto skontaktować się z profesjonalistami od osuszania mieszkań i zgłosić konieczność skorzystania z ich wsparcia. Dalej warto przejść do próby ocenienia strat w oczekiwaniu na przyjazd specjalistów.

Osuszanie mieszkań – Kraków

Osuszanie mieszkania w Krakowie i nie tylko to cały proces, którego celem jest doprowadzenie lokalu do stanu sprzed wypadku. Pierwszą czynnością realizowaną w ramach tej usługi jest oczywiście wypompowanie wody z pomieszczeń. Następnie za pomocą specjalnych urządzeń “wysysa się” wilgotne powietrze z mieszkania oraz ogrzewa, aby całkowicie pozbyć się wilgoci ze wszystkich zakamarków. Po zakończeniu osuszania należy przeprowadzić remont w celu usunięcia wszystkich zniszczeń spowodowanych przez wodę. Następnie mieszkanie można przywrócić do użytkowania.