Wpisy

Gdzie kupić fartuch medyczny?

Ubrania medyczne, fartuchy, czepki to rodzaj odzieży należący do podstawowego wyposażenia pracownika służby zdrowia z ochrony osobistej. Każdy, niezależnie od pełnionego stanowiska takie ubranie musi posiadać. Począwszy od lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i na personelu pomocniczym kończąc. Wymóg stosowania fartuchów dotyczy również osób odwiedzające chorych i pacjentów idących na zabiegi. Użytkowanie fartucha medycznego to nie tylko dbanie o schludny wygląd, estetykę czy przykry obowiązek. To przede wszystkim właściwe zatroszczenie się o własne bezpieczeństwo. Fartuch medyczny pełni bardzo ważną funkcję ochronną.

Czym się kierować przy wyborze oraz gdzie kupić fartuch medyczny?

Przede wszystkim należy wiedzieć jakiego rodzaju fartuch będzie potrzebny. Wśród tego asortymentu rozróżnia się różne modele, fasony, kolorystykę, fartuchy wielokrotnego użytku oraz jednorazowe. Odzież medyczna musi być wykonana ze specjalnych materiałów, aby mogła spełniać wysokie wymagania tej branży. 

Rodzaje, właściwości i cechy charakterystyczne fartuchów medycznych

Jednorazowe. Wśród fartuchów jednorazowych rozróżnia się dwa rodzaje w zależności na użyty materiał przy ich produkcji. Jedne z nich wykonane są z włókniny zwanej flizeliną, drugie z tkaniny wzmocnionej tzw. SMS (Spunbond-Meltblown-Spunbond). Zadaniem zarówno jednych, jak i drugich jest ochrona tego, co znajduje się pod nimi. Różnica między nimi polega przede wszystkim na tym, że nie każdy rodzaj jest jałowy i nie każdy nadaje się do tego samego. Cechą wspólną jest natomiast to, że jedne i drugie po użyciu poddawane są utylizacji.

Jednorazowe do zadań specjalnych

Stosowane wszędzie tam, gdzie występuje duże prawdopodobieństwo narażenia na kontakt z wydzielinami, krwią, płynami ustrojowymi, bakteriami i innymi patogenami, podczas zabiegów operacyjnych. W takich przypadkach  stosowana odzież musi być sterylną. Wykonana jest z tkaniny SMS, charakteryzującą się lekkością, łatwością zakładania, dopasowania i zdejmowania. Taki fartuch nie powinien ograniczać ruchów, co jest bardzo ważne podczas wykonywania różnych zabiegów. Ważną cechą jest również odporność na uszkodzenia i zabezpieczenia mankietów.

Jednorazowe podstawowej ochrony. Fartuchy flizelinowe

Ten rodzaj ochrony osobistej wykonany z włókniny polipropylenowej bardzo często nie jest produktem całkowicie jałowym. Materiał jest cieńszy i bardziej podatny na uszkodzenia oraz lżejszy. Często używany w sytuacjach, gdy nie ma dużego narażenia na kontakt z wydzielinami ustrojowymi. Nadaje się do użytkowania podczas zabiegów, w których nie ma zagrożenia kontaktu z krwią, świetnie sprawdza się dla osób odwiedzających oraz pacjentów przygotowywanych do zabiegów. Zapewnia podstawową ochronę. Charakteryzuje się podobnie jak poprzedni łatwością zakładania i po użyciu oddawany jest do utylizacji. Nie można zapomnieć, że one też są ważnym elementem ochronnym w sektorze medycznym. Wykonane z bawełny, spandexu i poliestru. Muszą spełniać wiele wymagań. Przede wszystkim powinny być wygodne w użytkowaniu, lekkie, ale nie prześwitujące, odporne na działanie wysokich temperatur i środków stosowanych podczas prania, odporne na zabrudzenia.

Fartuch medyczny – gdzie kupić?

Po określeniu rodzaju potrzebnego fartucha można przystąpić do realizacji zakupu. Nie w każdej sytuacji jest możliwość i konieczność osobistego wyboru w sklepie stacjonarnym. Oczywiście, jeżeli w grę wchodzi pierwszy zakup, warto udać się do sklepu z akcesoriami medycznymi, rehabilitacyjnymi i tam przymierzyć, dobrać odpowiedni rozmiar, kolor. W sklepach takich wykwalifikowany personel udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania, doradzi. Jest to przede wszystkim ważne przy zakupie fartucha medycznego wielokrotnego użytku.

 

Zakup w sklepach stacjonarnych ma też swoje wady. Często zdarza się, że asortyment dostępny na miejscu jest bardzo ubogi. Dużo większy wybór znajduje się na stronach internetowych sklepów medycznych czy też samych producentów odzieży medycznej. Decydując się na taki zakup, warto przed dokonaniem go, napisać do sprzedawcy a w przypadku wątpliwości można posłużyć się opiniami innych użytkowników. Dobrym sposobem jest też uzyskanie informacji od znajomych z branży medycznej.