Wpisy

Obrabiarki sterowane numerycznie i komputerowo

Często stosowaną techniką w przemyśle mającą na celu umożliwienie odpowiedniej obróbki określonego materiału jest obróbka skrawaniem. Służą do tego między innymi frezarki. Dzięki nim możliwe jest tworzenie ozdobnych profili w przeróżnych materiałach, wykonywanie różnego rodzaju nacięć, rowków, wstawek itp. Oprócz zwykłych frezarek dostępne są obrabiarki sterowane numerycznie i komputerowo.

Obrabiarka sterowana numerycznie (NC)to zautomatyzowana obrabiarka, posiadająca numeryczny układ sterowania umożliwiające programowanie jej pracy. Po wprowadzeniu odpowiednich wartości binarnych zostają one przetworzone na odpowiednie ruchy wykonywane w trakcie obróbki. Wprowadzamy program, parametry obróbki, czynności pomocnicze i inne potrzebna funkcje, a maszyna wykonuje czynności. Następuje obróbka materiału, zgodnie z wprowadzonymi parametrami. Pozostaje czekać aż będzie on miał odpowiedni kształt, wymiary i powierzchnię. Ponadto maszyna posiada korekcję położenia względem osi współrzędnych X,Y,Z. A więc w trzech wymiarach.

Obrabiarka sterowana numerycznie (NC) posiada urządzenie wejściowe umożliwiające wprowadzanie potrzebnych danych. Nośnikami informacji mogą tutaj być taśmy, dyskietki, karty itp. Oprócz tego potrzebny jest przetwornik danych. Jak sama nazwa wskazuje służy on do przetwarzania informacji znajdujących się na nośniku na sygnały sterujące obrabiarką. Oprócz tego w skład wyposażenia wchodzą wrzeciona – potrzebna od obróbki oraz napędy osi przesuwu.

Oprócz tego często można się spotkać z obrabiarką sterowaną komputerową (CNC). Jest to obrabiarka wyposażona w mikrokomputer, który zapewnia pełną kontrolę nad maszyną. Obsługa tej obrabiarki odbywa się w taki sposób, że wprowadzamy odpowiedni program, który zawiera potrzebne informacje, a następnie maszyna wykonuje odpowiednie czynności. Program posiada dane dotyczące toru narzędzia w określonym układzie współrzędnych, prędkość skrawania, głębokość skrawania, wartość posuwu, ilość przejść narzędzi. Oprócz tego programowo określa się jaki ma być rodzaj obróbki – czy to będzie wiercenie, rozwiercanie, nacinanie gwintu, frezowanie, toczenie itd. Programowo określa się również obrót stołu, włączanie lub wyłączanie chłodziwa i wiele innych parametrów.

Warto tutaj wspomnieć, że kody sterujące obrabiarką CNC często generuje się za pomocą programów do grafiki 3D.

Obrabiarki sterowane numerycznie i komputerowo to krok naprzód jeśli chodzi o obróbkę skrawaniem. Jest to ułatwienie w stosunku do tradycyjnych frezarek obsługiwanych manualnie. Posiadają one mikrokomputery, urządzenia wejściowe oraz specjalne przetworniki. Obrabiarki te pracują w oparciu o wprowadzony program. Posiadają one korekcję położenia, oraz wiele innych funkcji. Są to frezerki automatyczne.

Układy sterowania numerycznego ciągle ewoluują. Mają coraz mniejsze wymiary, są coraz szybsze i prostsze w obsłudze. Są bardziej efektywne i przyjazna dla użytkownika. A oprogramowanie staje się coraz bardziej zaawansowane. Dzięki czemu praca staje się coraz efektywniejsza.