Wpisy

Innowacyjne cięcie metali

Aby możliwa stała się obróbka metalu, a przez to nadanie mu odpowiednich wymiarów, form powierzchni, potrzebne są narzędzia i metody umożliwiające jego cieńcie. Na rynku wiele jest technologii umożliwiających obróbkę metali. I nie tylko metali. Ciekawostką jest innowacyjna metoda cięcia plazmowego metali. Jak sama nazwa wskazuje w procesie tym wykorzystywany jest łuk plazmowy. Jest to efektywna metoda pozwalająca na wykonywanie precyzyjnych cięć.
Co to jest plazma? Jest to zjonizowana materia, której stan skupienia przypomina gaz. Plazma niekiedy nazywana jest czwartym stanem skupienia materii. Plazma jest elektrycznie obojętna, ale występują w niej zjonizowane atomy oraz elektrony. Znajdą się w niej cząstki zarówno obojętne elektrycznie, jak również naładowane. W przypadku stali niskowęglowych stosowanymi gazami plazmowymi są powietrze i tlen. Zaś w przypadku stali nierdzewnej wykorzystuje się azot oraz mieszanki zawierające argon, azot i wodór.

Cięcie plazmowe to nic innego jak topienie metalu i wydmuchiwanie go ze szczeliny cięcia. Co więcej plazma umożliwia cięcie materiałów, które przewodzą prąd elektryczny.

Technologia cięcia plazmowego znana jest od dawna. Tylko kiedyś stosowano ją tylko w przypadku obróbki stali austenitycznej oraz lekkich stopów. Z czasem to się zaczęło zmieniać. I tak technologię cięcia plazmowego zaczęto wykorzystywać do obróbki stali niskostopowych.

Cięcie plazmowe posiada wiele zalet. Zastosowania tej technologii pozwala na szybką pracę, przebijanie również odbywa się szybko. Cięcie jest nawet siedmiokrotnie szybsze niż w przypadku cięcia tlenowo-gazowego. Odkształcenia cieplne są nieduże, na cienkich materiałach nie widać nadpaleń. Znika konieczność podgrzewania. Szczelina cięcia nie jest duża. A zakres grubości cięcia to od 0,5mm do 160 mm. Obróbka w pionie jest łatwa, a ponadto można wykonywać ukośne cięcia. Możliwa jest łatwa automatyzacja procesu cięcia. Kolejna zaleta to wysoka jakość krawędzi ciętego metalu.

Co więcej przecinarki plazmowe mogą być wykorzystywane nie tylko do cięcia, ale również do żłobienia. Wtedy palnik ustawia się pod ostrym kątem względem obrabianej powierzchni. Takie ułożenia palnika powoduje, że stopiony materiał jest wydmuchiwany na zewnątrz, a materiał nie jest przecinany. Żłobienie plazmowe posiada również wiele zalet. Do najważniejszych należą redukcja hałasu i dymów, a także wysoka precyzja.

Cięcie plazmowe może być przeprowadzane w sposób ręczny albo zmechanizowany. W przypadku użycie robotów przemysłowych lub przecinarek CNC mamy do czynienia z cięciem plazmowym zmechanizowanym. Zastosowanie technologii cięcia plazmowego umożliwia cięcie metalu z prędkością nawet 10 metrów na minutę. Plazma umożliwia przebijanie blach wykonanych ze stali niskowęglowych o grubości dochodzącej do 60 mm.

Plazma określana niekiedy jako czwarty stan skupienia materii znajduje zastosowanie w przemyśle. Jej zastosowanie to jedna z metod obróbki metalu. Bardzo efektywna. Szybkość, precyzja i wysoka jakość – oto główne zalety wykorzystania plazmy to obróbki metalu.