Wpisy

Automatyzacja procesu produkcji

pobrany plik (5)Efektywność w zakładzie produkcyjnym to jedna z kluczowych kwestii. Jak produkować dokładniej, szybciej, oszczędniej. Wysoka jakość i duża produkcja – oto bardzo ważne kwestie. Praca na niektórych stanowiskach może być niebezpieczna. Niektóre prace są monotonne. A człowiek jest istotą omylną. Cóż więc począć. Przedsiębiorcom z pomocą przyjdą roboty przemysłowe. Szerokie zastosowanie robotów w procesie produkcyjnym pozwala na jego automatyzację.

Roboty przemysłowe to maszyny, często mające postać ramienia, które można programować. Mogą one być stacjonarne lub mobilne, posiadają różne stopnie swobody oraz właściwości manipulacyjne.

Pierwszym znanym robotem przemysłowym był dźwig o pięciu osiach obrotu. Skonstruował go Griffith Taylor. Urządzenie to było napędzane pojedynczym silnikiem elektrycznym. Silnik ten został zbudowany z części przeznaczonych dla majsterkowiczów. Program robota zapisany był na papierowej taśmie perforowanej. Z czasem zaczęto coraz intensywniej pracować nad zastosowaniem robotów w przemyśle.

Jakie zastosowanie mają roboty przemysłowe? Ich główne zadanie to zastąpienie człowieka na stanowiskach monotonnych, wymagających dużej siły fizycznej, uciążliwych, wymagającej dużej precyzji oraz niebezpiecznych. Roboty mogą wykonywać różne czynności na taśmie produkcyjnej. Są świetnym rozwiązaniem w środowiskach, w którym występują niebezpieczne dla zdrowia odczynniki chemiczne.

Roboty przemysłowe mogą być wykorzystywane między innymi do spawania. Zresztą była to jedna z pierwszych czynności do których zaczęto je wykorzystywać. Zastosowanie robota przemysłowego w spawaniu pozwala osiągnąć dużą szybkość i wysoką precyzję spawania. A ponadto dzięki zastosowaniu robota otrzymamy estetycznie wyglądające, wysokiej jakości spoiny. Nasze przedsiębiorstwo będzie innowacyjne. A to będzie miało wpływ na poziom prestiżu, a także otrzymamy ze środków Unijnych dodatkowe fundusze. A to pozwoli na częściowy zwrot kosztów związanych z wprowadzeniem robota.

Kolejna czynność w której roboty przemysłowe znajdują zastosowanie to paletyzacja. Układanie określonych elementów na paletach to czynność monotonna. W dodatku niektóre przedmioty są ciężkie. Dlatego bardzo często ta czynność jest wykonywana przez roboty. I nic dziwnego. Roboty wykorzystywane w tym celu mogą układać przedmioty na wysokości do 3 m, a także obsługiwać nawet dwie linie produkcyjne. Robot potrafi wykonywać tą czynność szybko, przenosić ciężkie przedmioty, wyeliminować zagrożenie dla zdrowia pracowników, a także pracować w trudnych warunkach.

Roboty przemysłowy mają szerokie zastosowanie w zakładach produkcyjnych. Pozwalają one na podniesienie efektywności pracy, podniesienie poziomu innowacyjności przedsiębiorstwa, zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, a także zaoszczędzić. Wykorzystywane są do przeróżnych zadań. Niektóre czynności w zakładach produkcyjnych są monotonne, inne niebezpieczne, a jeszcze inne wymagają użycia dużej siły fizycznej. I tutaj roboty mogą z powodzeniem zastąpić człowieka.