Komora do transportu pacjentów
Technologia jeśli chodzi o samą medycynę powinna iść do przodu, ale jak na Polskie realia naprawdę o to trudno. Komora jest urządzeniem specjalistycznym, która jest przeznaczona do przewozu pacjentów skażonych prawdopodobieństwem patogenów chorobotwórczych. Takie osoby są przewożone do ośrodka leczenia takich właśnie chorób. Jednak to nie jedyne przeznaczenie komory. Można ją stosować także wtedy, kiedy pacjenta trzeba tymczasowo odizolować na czas transportu do szpitala od środowiska zewnętrznego. Wskazaniem odcięcia od takiego środowiska jest przede wszystkim obniżona odporność czy też oparzenia.
Do takiej komory potrzebujemy specjalnego odzienia. Prócz odpowiedniego kombinezonu pacjent jest także przypięty pasami w komorze. Całość jest zamykana na zamek błyskawiczny, którego nie można w żaden sposób otworzyć wewnątrz. To zabezpiecza pacjentów, którzy przede wszystkim po wypadku mogą być w szoku i jak to zwykle bywa będą szukali ucieczki.
Posiada także wbudowane wizjery, które pozwalają na ciągłe obserwowanie pacjenta. Zamontowane są w nim także specjalne rękawice, które ułatwiają opiekę podczas przewożenie pacjenta. Ale nie tylko mamy do czynienia z rękawicami. Także możemy zauważyć otwory, przez które może być wprowadzony chociażby sprzęt wspomagający czy też zastępujący oddychanie.
Komora została zaprojektowana z myślą o wzbogaceniu sprzętu medycznego do ratowania życia ludzkiego. Dużym plusem jest tutaj, że izoluje ona pacjenta całkowicie od środowiska zewnętrznego. Przede wszystkim jest wykonana z solidnych materiałów i może być zawsze pod ręką. Pozornie komora nie wygląda na bezpieczną, być może z tego względu, że może być transportowana wraz z noszami. Jednak to komora sprawia, że pacjent czuje się bezpiecznie i nie będzie narażony na działanie środowiska zewnętrznego.
Projekt komory nie powstał od razu, ale zmiany były wprowadzane stopniowo. Głównym jej przeznaczeniem jest przewożenie pacjentów rannych oraz tych skażonych. Przede wszystkim łatwość dekontaminacji oraz przede wszystkim uniwersalność zastosowania. Nieważne czy to helikopterem czy też karetką pogotowia- komora jest przystosowana do każdego środka ewakuacji.
W komorze mamy dostępny pełen wachlarz filtrów wentylacyjnych, aby pacjent czuł się komfortowo. Warto podkreślić, że czas działania takiego urządzenia wentylacyjnego jest dość długi. Komora posiada zasilanie akumulatorowe, przez co nie musimy się martwić o baterie. Działanie na akumulatorze sprawia, że pracuje ona dłużej niż na zwykłych bateriach. Skoro izoluje pacjenta od środowiska zewnętrznego to mamy świadomość, że posiada ona wysoką wytrzymałość w tym zakresie.
Wspomniałam wcześniej, że jej małe wymiary powodują to, że można ją spakować wszędzie. To, że posiada małe wymiary nie znaczy, że nie jest funkcjonalną komorą. To sprawia, że czas montażu jest skrócony do tego stopnia, że wzrastają szanse pacjenta na przeżycie. Komorę cechuje niska waga, przez co jest lekka i można ją zapakować wszędzie.
W dzisiejszych czasach przy ratowaniu ludzkiego życia liczy się przede wszystkim mobilność. Nie wszystkie specjalistyczne sprzęty muszą się mieścić w trzech szafach, jak było w przypadku pierwszych komputerów. Małe rozmiary nie zawsze oznaczają, że urządzenia nie są funkcjonalne.