Efektywna obróbka skrawaniem
Obróbka skrawaniem, z którą można się dosyć często spotkać w przemyśle, wymaga zastosowania odpowiedniego narzędzia. A jest nim frezarka. Jest to wysokoobrotowa maszyna, która jest wprost stworzone do obróbki powierzchni płaskich, ale nie tylko. Z pomocą frezarki można również obrabiać powierzchnie kształtowe. A więc wszelkie koła zębate, gwinty i rowki będą nam nie straszne – obrobimy i je.
Aby jednak skrawanie było możliwe, potrzebne jest coś jeszcze. Tym, co powoduje, że skrawania jest możliwe jest narzędzie zwane frezem. Skrawanie jest możliwe za sprawą ruchu obrotowego freza. Aby jednak obróbka była dokładniejsza frez przesuwa się także w innych kierunkach, aby móc obrobić materiał.
Na rynku dostępne są różne frezarki w zależności od tego co będzie poddane obróbce. I tak możemy spotkać frezarki poziome, pionowe, frezarki uniwersalne, frezarki do gwintów, drewna oraz do kół zębatych. Ponadto dostępnych jest wiele modeli frezarek umożliwiających efektywną obróbkę.
Aby móc spełniać swoje zadanie frezarka musi posiadać odpowiednie elementy. Frezarki posiadają słoty robocze, często zdejmowane. Przykładowe wymiary stołu roboczego to 315 x 705 mm. Obciążenie takiego stołu może wynosić 300 kg. Niektóre stoły mogą dźwignąć parę ton. Oprócz tego niezbędne są wrzeciona, aby obróbka była możliwa. Tutaj można rozróżnić frezarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe. Wrzeciona mogą posiadać różną prędkość obrotową. Wrzeciona mogą wykonywać od kilkudziesięciu do kilku tysięcy obrotów w ciągu minuty. Ponadto frezarka może być wyposażona w rowki teowe, przełączniki obrotów, hydrauliczne mocowania narzędzi, ręczne pompki do centralnego smarowania frezarki, układy hydrauliczne z pompą służącą do mocowania narzędzi oraz unoszenia stołu itd. Ponadto kupując frezarkę możemy otrzymać pełną dokumentację techniczno-ruchową.
Jeśli chodzi o frezy – możemy wyróżnić różnorodne frezy. W zależności od tego, co chcemy nimi robić. Frezy proste pozwolą nam wykonywać proste cięcia w głąb materiału. I tak uzyskamy rowki podłużne, rowki poprzeczne, wstawki lub wpusty pod czopy. Dzięki frezom do fazowania wykonamy ukośne cięcia pod określonym kątem. Tego rodzaju frezy są niekiedy wykorzystywane do ozdoby krawędzi materiału. Do wycinania ozdobnych profili na krawędziach materiału służą frezy kształtowe. Ponadto dostępne są jeszcze inne rodzaje frezów.
Frezarki to duże i skomplikowane urządzenia mające na celu umożliwienie obróbki skrawaniem. Frezarka to urządzenie tnące. Frezy i wrzeciona wykonują bardzo dużą liczbę obrotów w ciągu minuty. Frezy posiadają różne kształty i wymiary. Tak, aby można było dobrać odpowiedni do materiału, który będziemy obrabiać oraz w zależności od zadania, jakie chcemy wykonać. Dzięki temu możliwe staje się rowkowanie, żłobienie w drewnie lub wykonywanie ozdobnych profili na na przeróżnych powierzchniach.
Obecnie często można się spotkać z obrabiarką CNC. Jest to frezerka wyposażona w elektronikę, a co za tym idzie sterowana numerycznie, a także posiadająca zaawansowane funkcje.