Wpisy

Nawigacja bez wzroku

1117765-Warto-pamietac-o-bezpieczenstwie-i-programowanie-celu-podrozy-wykonywac-zawszeW społeczeństwie nie brakuje niestety osób niewidomych. Zwykle poznamy je po ciemnych okularach i białych laskach. Ale te jednostki muszą jakoś funkcjonować. Na szczęście z myślą o nich stworzono wiele urządzeń i rozwiązań, dzięki którym będą one mogły czytać, poruszać się i docierać w określone miejsca.

Kiedy przybywamy do innej miejscowości, w której jesteśmy po raz pierwszy to nie wiemy gdzie mamy iść. W ogóle nie wiemy gdzie jesteśmy. Ale wzrok pozwala nam się orientować w terenie. Widzimy nazwy ulic, czytamy tablice informacyjne oraz inne informacje, możemy zobaczyć plany osiedli, a nawet całe mapy itd. Wreszcie dzięki oczom widzimy po prostu gdzie jesteśmy i jak mamy się poruszać. Ale co ma zrobić osoba niewidoma, która nie widzi ani nazw ulic, ani nawet obiektów, które ją otaczają. Rozwiązaniem są tutaj przeróżne terminale zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Niektóre komunikaty potrafią wypowiadać różne komunikaty, a to już jest ułatwienie dla osoby niewidomej. Może ona usłyszeć ważną informację. Ale na tym nie koniec. Są takie terminale, które umożliwiają komunikację poprzez dotyk. Możemy je często spotkać w ogrodach zoologicznych. Niewidomi mogą dzięki nim obejrzeć mapy terenu. Rozkład ścieżek i planów obszarów, w którym przejdzie im się przemieszczać. Takie terminale umożliwiają osobom niewidomym odnajdywanie wszystkich ważniejszych punktów.

Dostępne są również brajlowskie etykiety i tabliczki. Informacje na nich zawarte są pisane alfabetem brajla. Niekiedy posiadają również informacje graficzne albo pisane alfabetem klasycznym. Tak, aby każdy mógł przeczytać informacje na nich zawarte. Tabliczki i etykiety brajlowskie są wykonywane z różnych materiałów. Przeważnie są to metale oraz tworzywa sztuczne. Naturalnie etykiety różnią się od tabliczek. Etykiety brajlowskie są samoprzylepne – możemy je przykleić na drzwi, książki oraz inne przedmioty. Z tabliczkami sprawa wygląda trochę inaczej. One są twardsze, a przez to solidniejsze, ale za to nie są samoprzylepne. Idealnie się one nadają do oznaczania ważnych miejsc w różnych budynkach. Numer pokoju, nazwa konkretnego pomieszczenia, godziny otwarcia, numery telefonów itp. Oczywiście umieszcza się je na takich wysokościach, aby niewidomi mieli do nich dostęp.

To tylko część z udogodnień jakie powstały z myślą o osobach niewidomych. W każdym razie osoby te mogą przemieszczać się po parku, ogrodzie zoologicznym lub innym miejscu. Oczywiście, jeżeli te są do nich przystosowane – posiadają tabliczki i etykiety spisane alfabetem brajla, mają odpowiednie terminale i inne udogodnienia.

Dodaj komentarz