Wpisy

Coś dla niepełnosprawnych ruchowo

button-892162_1280Niestety, nie każdy rodzi się zdrowy i w pełni sprawny. Co więcej każdy zdrowy może stać się niepełnosprawnym. W każdym razie niepełnosprawność to nie koniec świata. Można być osobą niepełnosprawną i dobrze funkcjonować w społeczeństwie. A to za sprawą różnego rodzaju udogodnień.

Najistotniejsze i chyba najbardziej charakterystyczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych to wózki inwalidzkie. Osoby te mogą się na nich sprawnie przemieszczać z jednego miejsca do drugiego. Liczne podjazdy dla niepełnosprawnych, które coraz częściej zdobią ulice naszych miast oraz schodołazy dodatkowo ułatwiają im komfort przemieszczania się.

Ale niepełnosprawność ruchowa oznacza nie tylko problemu z przemieszczaniem się. Może ona oznaczać również trudności z włączaniem i obsługą różnych urządzeń. Aby im to ułatwić również stworzono szereg akcesoriów. Na rynku dostępne są np. duże przyciski dzięki którym osoba posiadająca dysfunkcje może zdalnie włączać przeróżne sprzęty domowe. Co więcej mogą one zastępować mysz komputerową, a to wszystko bez przeszkadzających, walających się wszędzie przewodów. Urządzenie to składa się z nadajnika i odbiornika, a komunikacja odbywa się bezprzewodowo.

Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą mieć również problem z obsługą komputera. I z myślą o nich stworzono specjalistyczne myszy i klawiatury. Klawiatury posiadają specjalne mechanizmy, które uniemożliwiają wciśnięcie kilku klawiszy naraz. A niektóre z nich mają klawisze wyraźnie podzielone na kilka bloków. Powoduje to, że pracując na takiej klawiaturze nasz nadgarstek jest cały czas wyprostowany. Co więcej układ klawiszy powoduje redukcje ruchów dłoni. Dostępna jest dla nich specjalna mysz komputerowa, odwrócona i powiększona, przypominająca trochę olbrzymi trackball.

Dla niepełnosprawnych dostępnych jest wiele akcesoriów mających na celu ułatwienie im wykonywania codziennych czynności. Dostępne są dla nich umywalki, toalety, poręcze, lustra obrotowe oraz wiele innych.

Niestety, nie każdy rodzi się zdrowy. A zdrowie można utracić. Na szczęście można funkcjonować posiadając różne dysfunkcje, niekiedy nawet znaczne. Na rynku jest wiele urządzeń, które mają na celu ułatwienie życia osobom z dysfunkcjami. Osoby z niepełnosprawnością ruchową, niewidome lub głuchoniemy – dla każdego znajdą się udogodnienia. A nowoczesna technika tylko poprawia dostępność wielu rzeczy dla osób niepełnosprawnych. Osoby niewidzące mogą bez problemu czytać, czy też raczej słuchać, książki w wersji audio. A osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą przemieszczać się po ulicach naszych miast i korzystać z wielu sprzętów, jak każdy normalny człowiek. I to jest ważne.

Dodaj komentarz