Wpisy

Jak czytać nie widząc

136461_1272564608_a2f5_pCzytanie książek, gazet lub stron internetowych to popularne zajęcie praktykowane przez wielu ludzi. Czytamy w wolnych chwilach, aby się zrelaksować, czytamy również po to, aby się czegoś dowiedzieć, czytamy również w innych celach. Ale co ma zrobić osoba niewidząca. Ona nie jest w stanie przeczytać zwykłej książki. Na szczęście na rynku pojawiły się rozmaite rozwiązania, które mają na celu pomoc osobom niewidzącym w czytaniu.

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite elektroniczne odtwarzacze książek. Mają one na celu pomoc osobom niewidomym oraz osobom z innymi niepełnosprawnościami w czytaniu. Mają one niewielkie rozmiary, są mobilne, a co najważniejsze coraz więcej książek dostępnych jest w wersji cyfrowej. Często możemy takie dostać nawet w bibliotekach.

Typowy odtwarzacz książek przypomina nieco smartfona, ale ma inne zastosowanie. Niewielkie rozmiary pozwalają schować go do kieszeni i mieć go ze sobą wszędzie. Posiada on internet bezprzewodowy dzięki czemu możliwy jest dostęp do wielu ciekawych zasobów w sieci internet. Posiada również złącze USB oraz bardzo pojemną pamięć. Dzięki czemu może on pomieścić sporo książek w wersji mówionej. A same książki mogą być zapisywane zarówno w jego pamięci, jak również kartach elektronicznych.

Osobną sprawą są coraz to popularniejsze ostatnio audiobooki, czyli książki w wersji mówionej. Możemy je znaleźć na YouTube. Wygodna sprawa – możemy puścić sobie odtwarzanie filmu i usłyszymy treść książki. Czytać nam ją będzie lektor. Możemy w ten sposób znaleźć wiele wartościowej literatury. I to zarówno w języku polskim, jak również angielskim.

Odtwarzacze książek są niekiedy nazywane czytakami. Są one prostymi w obsłudze urządzeniami. Choć są małe to mają dobre głośniki oraz klawiaturę, z którą osoba niewidoma nie będzie miała problemu. Wszystkie klawisze są jasno wyczuwalne. Taki odtwarzacz książek jest w stanie generalnie odtwarzać różne pliki mp3, a to oznacza, że posłuchamy sobie również muzyki. Albo jakichkolwiek rzeczy innych niż książki.

Ale z myślą o osobach niewidomych stworzono również wiele innych akcesoriów. Należą do nich zegarki mające tarczę umożliwiającą odczyt czasu za pomocą dotyku. A niektóre sygnalizują upływ czasu za pomocą delikatnych, ale odczuwalnych wibracji. Zegarki te są również wodoszczelne. Ale to nie wszystko – są takie, które mówią! Funkcje tego urządzenia posiadają komunikaty głosowe. Umożliwia to osobie niewidomej ustawienie wszystkich potrzebnych funkcji.

Pomyślano również o drukowaniu tekstu. Z myślą o osobach niewidomych powstały również brajlowskie drukarki. Drukują one wypukłe teksty oraz rysunki umożliwiając odczyt za pomocą dotyku. Mogą być stosowane zarówno w domach, jak również na skalę przemysłową. W zależności od modelu. Co więcej wiele funkcji jest sygnalizowanych za pomocą komunikacji głosowej. One ułatwiają instalowanie drukarek oraz ich obsługę. Specjalne programy umożliwiają konwersję tekstu na odpowiedni format.

Nie zapominajmy oczywiście o klasycznym i nieodłącznym elemencie wyposażenia każdego niewidomego. Chodzi tutaj o białą laskę. Jest ona nie tylko sygnałem dla innych ludzi, że nadchodzi osoba niewidoma. Stanowią one również przedłużenie ręki osoby niewidomej. Na rynku dostępne są wysokiej jakości, solidne i trwałe białe laski. Pozwalają sprawnie się przemieszczać omijając przeszkody terenowe i są wytrzymałe. Białe laski nie są ciężkie – są solidne, ale lekkie. Można je bez problemu przenosić.

Jak widać osoby niewidome mogą liczyć na duże wsparcie. Na rynku nie brakuje akcesoriów mających na celu umożliwienie im normalnego funkcjonowania. Mogą oni chodzić, czytać, a nawet są drukarki, które umożliwiają tworzenie tekstów i rysunków dla nich. Choć brak wzroku to duże ograniczenie to na szczęście nie koniec świata. Taka osoba może wiele zdziałać zarówno dla siebie, jak również dla innych. A to jest ważne.

Dodaj komentarz