Wpisy

Pomoc w przemieszczaniu się

wheelchair-1230101_1280Ciężki jest los osoby niepełnosprawnej. Ma ona wiele trudności np. z przemieszczaniem się. A smutne jest to, że tak naprawdę taki los może czekać każdego z nas. Niestety, wypadki chodzą po ludziach. Może to być złamanie kręgosłupa spowodowane wypadkiem lub jeszcze coś innego. Osoby niepełnosprawne nie mogą się samodzielnie poruszać. Na szczęście powstały rozwiązania, które mają na celu ułatwienie im tego losu. Od wózków inwalidzkich aż po schodołazy.

Wózek inwalidzki to popularne, standardowe narzędzie mające na celu pomoc w przemieszczaniu się. Osoba niepełnosprawna siedzi na wózku i manewrując nim porusza się. Ale właśnie – jak ma się nim poruszać? Obecnie na rynku dostępne są elektryczne wózki inwalidzkie. Oznacza to znacznie ułatwienie przemieszczania się. Wózki te mogą być sterowane za pomocą odpowiedniego urządzenia elektronicznego. A to oznacza, że można nadawać im kierunek za pomocą rąk. Sterujemy urządzeniem jak joystickiem w komputerze i tym samym poruszamy wózkiem inwalidzkim.

Choć sprawny wózek inwalidzki to podstawa to jednak czasem on nie wystarczy. Problem może się pojawić kiedy trzeba będzie pokonać schody. Wprawdzie niektóre firmy i instytucje posiadają podjazdy dla wózków inwalidzkich, ale nie wszystkie. W wielu miejscach osoba niepełnosprawna nie może liczyć na takie udogodnienie. Z pomocą tutaj przyjdą schodołazy. Na nich umieszczamy wózki inwalidzkie i tym samym przemieszczamy osoby niepełnosprawne. Schodołazy potrafię dźwignąć ponad 150 kg. Dzięki nim możemy swobodnie i bezpiecznie przewozić osobę niepełnosprawną po schodach. Schodołazy dzielą się na kroczące i gąsienicowe. Schodołazy kroczące świetnie się nadają do transportu po stromych schodach i wąskich schodach. Osoba niepełnosprawna może się na nich sprawnie przemieszczać. Schodołazy gąsienicowe wyposażone są w gąsienice. Niektóre z nich pozwalają na samodzielne przemieszczanie się osoby niepełnosprawnej po schodach. Bez pomocy opiekuna. Niektóre schodołazy posiadają również zasilanie akumulatorowe. To dodatkowo ułatwia przemieszczanie się po schodach i manewrowanie samym schodołazem.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych opracowano jeszcze inne rozwiązanie. Chodzi tutaj o krzesełka schodowe. Montuje się je na schodach. Jak łatwo się domyśleć umożliwiają one wjeżdżanie i zjeżdżanie po schodach. Krzesełka schodowe zawierają elementy składane, takie jak podnóżki, siedziska, podłokietniki. Dzięki temu zajmują one niewiele miejsca.

Krzesełka schodowe to bardzo ciekawe rozwiązania. Zajmują niewiele miejsca, łagodnie startują i zwalniają, posiadają dodatkowe pasy bezpieczeństwa, a niekiedy można je sterować pilotem. Ponadto zawierają one czujniki, które powodują, że krzesełko zatrzymuje się w momencie pojawienia się przeszkody terenowej. A mogą to być różne przeszkody – jakieś narzędzie rzucone pod schody, buty lub inne elementy. Niektóre krzesełka schodowe posiadają napęd akumulatorowy. Umożliwia on pracę nawet w warunkach braku prądu w mieszkaniu.

Na rynku jest jeszcze wiele innych rozwiązań mających na celu ułatwienie życia osobie niepełnosprawnej. To dobrze. Takie osoby mają trudności z podstawowymi czynnościami, jak przemieszczanie się. Opisane wyżej rozwiązania mają na celu pomóc im funkcjonować w społeczeństwie. A to ważne.

Dodaj komentarz