Wpisy

ASG – repliki broni palnej – dla entuzjastów militariów

Pasjonaci militariów, strzelectwa oraz imprez związanych z rekonstrukcją bitew historycznych wiedzą co oznacza skrót ASG. Osobom nie związanym z tą dziedziną należy wyjaśnić, że chodzi o Air Soft Gun – czyli wiernie odtworzone repliki broni palnej, przeważnie w skali jeden do jednego, strzelające kulkami plastikowymi. Są one używane w rozgrywkach airsoftowych, ćwiczeniach taktycznych oraz w treningach grup paramilitarnych.

ASG – a polskie prawo

Przepisy polskiego prawa ogólnie dopuszczają używanie replik ASG wszelkiego typu bez ograniczeń, pod warunkiem, że nie są one zaopatrzone w metalowe kulki – to jest zakazane. Mimo, że ASG działają na tej samej zasadzie co broń pneumatyczna, są uznawane za zabawki lub urządzenia rekreacyjno – sportowe.

Rodzaje replik broni palnej

– sprężynowe – to modele, w których przed każdym strzałem trzeba ręcznie naciągać sprężynę

– gazowe – tak zwane gaziaki, w których kulki wystrzeliwane są przy pomocy gazu umieszczonego w zbiorniku

– elektryczne – najbardziej popularne zwane elektrykami, w których sprężynę naciąga silnik elektryczny.

Systemy zbliżające repliki ASG do działania oryginałów

– system hop-up – podkręca kulki w celu zwiększenia ich zasięgu

– system blowback – ruch zamka wywoływany przez porcję gazu, imitujący zachowanie prawdziwej broni

– system pozwalający na oddawanie ognia pojedynczo, ciągle lub seriami

Ciekawostki o ASG

Repliki broni palnej to przede wszystkim pistolety i karabiny, ale również karabiny maszynowe, wyborowe, a nawet granaty i granatniki. ASG są także dobrą alternatywą dla sporo droższych w eksploatacji markerów paintballowych. Entuzjaści paintballa coraz częściej wybierają repliki klasycznej broni również dlatego, że rozgrywki z ich użyciem są bardziej realistyczne.

Airsoft – coraz bardziej popularna rozrywka

Jest to gra zespołowa wykorzystująca pneumatyczne, elektryczne, gazowe i sprężynowe repliki strzelające przede wszystkim kulkami plastikowymi o kalibrze sześć. Głównym celem jest trafienie przeciwnika podczas rozgrywek przypominających taktykę wojskową. Imprezy airsoftowe są organizowane w odludnych miejscach o dużej powierzchni, gdzie grupy osób realizują gry w jednej z trzech kategorii: sportowe strzelanki, LARPy – rozgrywki o bardzo rozbudowanej fabule oraz „milsimy” – skrót od military simulation, gdzie chodzi o jak najwierniejsze odwzorowanie pola walki.

ASG – zasady bezpieczeństwa

Używanie replik broni palnej wymaga zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy nosić okulary ochronne, ponieważ oczy są najbardziej narażone za urazy podczas strzelania. Trzeba również zachować odpowiednie odległości podczas oddawania strzału – za bezpieczną odległość uważa się od trzech do piętnastu metrów. Trafienie człowieka z takiego dystansu z pewnością nie spowoduje zranienia. Także wybór miejsca do rozegrania batalii jest bardzo istotny, aby nie stwarzać zagrożenia dla uczestników.

Imprezy i rozgrywki z użyciem ASG są świetną formą rozrywki oraz integracji dla grup osób, które dla osiągnięcia wyznaczonego celu muszą ze sobą współpracować.

Dodaj komentarz