Wpisy

Artykuły dziecięce – przydatne w każdym samochodzie

Opieka nad dzieckiem nie jest łatwym zadaniem. Zawsze trzeba dbać o jego bezpieczeństwo, zdrowie i dobre samopoczucie. Oczywiście wiąże się to z zakupami, zarówno zabawek, jak i innych – bardziej nietypowych przedmiotów.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Jest to rzecz, która musi pojawić się w każdym aucie, którym przewożone jest małe dziecko. Ważne jednak, by fotelik dobrany był odpowiednio do wagi oraz wieku dziecka. W związku z tym, opiekunowie muszą wiedzieć o tym, jak taki fotelik wybrać. Najmniejsze dzieci – czyli niemowlęta, muszą jeździć w foteliku-kołysce, zamontowanym tyłem do kierunku jazdy. Maluch przebywa w nim w pozycji leżącej, w najbezpieczniejszym ułożeniu (tzn. pupa najniżej, a plecy i nogi nieco wyżej). Wybierając taki fotelik dużą uwagę należy zwrócić na szelki (które mogą być 3- albo 5-punktowe) spinane centralnym zamkiem. Najważniejsze jest bowiem, by posiadały one funkcję regulacji długości oraz komfortowy system dociągania. Dzięki temu szybko można będzie zmieniać ich długość (np. wtedy gdy dziecko jest nieco cieplej ubrane). Ważne jest także, by szelki miały miękkie ochraniacze, aby nie obcierały skóry dziecka. W takim foteliku niemowlak powinien jeździć najdłużej jak się da, gdyż najlepiej chroni on jego głowę oraz kręgosłup. Zmiana powinna nastąpić wtedy, kiedy dziecko zaczyna ważyć więcej niż dopuszczalna norma dla danego modelu (najczęściej 9kg) albo kiedy jego głowa zaczyna wystawać ponad krawędź fotelika. Jest to wtedy fotelik, w którym maluch znajduje się w pozycji siedzącej, przodem do kierunku jazdy. Nie może być on zbyt ciasny – maluch musi mieć szansę swobodnie poruszać rączkami i nóżkami. Bardzo dobą opcją jest model z wyższym siedziskiem, bo dziecko ma wtedy dużo większe pole widzenia, co sprawia że nie nudzi się w czasie jazdy. Wybranie odpowiedniego fotelika zapewnia kilkulatkowi pełne bezpieczeństwo w czasie podróżowania samochodem co jest zawsze sprawą najbardziej istotną.

Jakie artykuły dziecięce warto mieć w samochodzie?

Oprócz fotelika, w aucie potrzebne będą także inne rzeczy, które ułatwią jazdę – zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. Można do nich zaliczyć:
– Wodoodporny ochraniacz na fotelik – jest to rzecz szczególnie przydatna w okresie, kiedy maluch przestaje nosić pieluchy, jednak przydaje się także później (ochrania fotelik przed rozlewanymi napojami.
– Organizer – zawieszany na siedzeniu, przed oczami i w zasięgu rączek dziecka. Jest to idealne miejsce na wszystkie zabawki, książeczki i inne rzeczy, które są przydatne malcowi w czasie podróży.
– Zasłonki przeciwsłoneczne – przydają się one o każdej porze roku i chronią dziecko przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Takie zasłonki powinny być dobrze dobrane do kształtu okna. Można kupić je w różnych wzorach i kolorach, co sprawia, że są atrakcyjne dla malucha, ale jednocześnie nie zasłaniają mu widoków za szybą auta.
– Kocyk turystyczny – przydatny do przykrycia śpiącego dziecka.
Wszystkie te przedmioty sprawią, że jazda samochodem będzie dużo łatwiejsza i przyjemniejsza, a dziecko mniej marudne – co na pewno jest głównym celem jego opiekunów.

Dodaj komentarz