Wpisy

Pierwsze ładowanie baterii w telefonie – o czym pamiętać?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że o baterię w telefonie powinno się dbać, gdyż tylko wtedy będzie ona mogła odpłacić się właścicielowi wysoką żywotnością. Choć jeszcze kilka lat temu niezwykle duże znacznie miało pierwsze ładowanie urządzenia, to jednak wraz z rozwojem technologii, nieco się w tym temacie zmieniło. Z tego powodu część reguł, które niegdyś obowiązywały, obecnie są już nieaktualne. Jak więc powinno się odbyć pierwsze ładowanie baterii w telefonie?

Jak powinno się ładować nowy telefon?

Niektórzy zapewne pamiętają, że jeszcze jakiś czas temu mówiło się o tym, że w nowo kupionym telefonie należy całkowicie rozładować baterię, aby następnie naładować ją do pełna. Warto jednak wiedzieć, że miało to zastosowanie jedynie w przypadku starszych baterii kadmowych. Z racji na to, że ten typ już nie jest montowany w nowych telefonach, taka czynność obecnie nie jest wymagana. Aktualnie niemalże wszystkie smartfony posiadają już ogniwa litowo-jonowe, które źle znoszą całkowite rozładowywanie oraz ładowanie do stu procent. Zastosowane w dzisiejszych smartfonach innowacyjne ogniwa pozwalają na znacznie prostsze oraz wygodniejsze użytkowanie. Co warto wiedzieć, posiadając nowy telefon? Pierwsze ładowanie telefonu jest bowiem tak samo istotne jak te późniejsze, dlatego dobrze jest przestrzegać kilku istotnych zasad.

Rozładowywanie nowego telefonu do zera

Posiadając nowoczesny telefon, lepiej jest stosować częste i zarazem krótkie ładowanie. Nie warto więc czekać, aż telefon wyłączy się samoistnie, gdy bateria kompletnie się wyczerpie. Zamiast tego powinno się podłączyć telefon do źródła zasilania już po otrzymaniu pierwszego powiadomienia o konieczności ładowania, czyli w momencie, kiedy poziom baterii wskazuje 20%.

Jak więc się okazuje, rozładowywanie baterii do 0% jest błędem, którego koniecznie należy unikać – również w przypadku pierwszego ładowania. Nowego telefonu wcale nie trzeba rozładowywać do zera. Z racji jednak na to, że taka procedura w przeszłości faktycznie była stosowana, wielu użytkowników wciąż ją praktykuje. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku nowoczesnych baterii powinno się unikać takiego zachowania, bowiem już na starcie może ono zaszkodzić baterii.

Ładowanie smartfona w nocy

Podpinanie telefonu do ładowania przed położeniem się spać to dla wielu codzienna rutyna. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że takie zachowanie także jest błędem. Doprowadza się wtedy bowiem do sytuacji, w której telefon na długo przed poranną pobudką osiąga maksymalny poziom naładowania, a następnie na bieżąco doładowuje umykający deficyt prądu. Jak można się domyślić, ma to niestety negatywny wpływ na żywotność baterii, dlatego wielu producentów smartfonów wyposaża telefony w oprogramowanie zarządzające poborem energii. Celem jest odcinanie prądu od telefonu, w momencie kiedy jego bateria jest już wystarczająco naładowana.

Używanie sprzętu podczas ładowania

Ci, którzy dopiero zakupili swój telefon, z pewnością zastanawiają się, czy ładowanie baterii w nowym telefonie może odbywać się z jednoczesnym korzystaniem ze swojego sprzętu. Otóż okazuje się, że używanie smartfona podczas ładowania w żaden sposób nie wpływa negatywnie na żywotność baterii, a także jest w pełni bezpieczne – wszystko dzięki temu, że nowoczesne baterie posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed przegrzaniem czy samozapaleniem. Choć oczywiście urządzenie będzie ładowało się wolniej, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego podczas ładowania – nawet jeśli jest to pierwsze ładowanie baterii w telefonie komórkowym.

Ładowanie smartfona nieoryginalnymi ładowarkami

Warto wspomnieć, że telefon powinno się ładować jedynie za pomocą certyfikowanych, oryginalnych ładowarek. Urządzenia podrabiane mogą być bowiem niebezpieczne dla baterii, powodując zwarcie lub skutecznie skracając ich żywotność. Z tego właśnie powodu zarówno pierwsze ładowanie baterii w smartfonie, jak i późniejsze ładowania – powinny odbywać się jedynie z użyciem odpowiednich ładowarek. Choć tanie zamienniki z pewnością kuszą ceną, to absolutnie nie są dobrym rozwiązaniem. Wiedza na temat tego, w jaki sposób powinno przebiegać pierwsze ładowanie smartfona, przyda się wszystkim tym, którym zależy, aby ich urządzenie działało bezawaryjnie przez długi czas.