Wpisy

3 zasady koszenia trawy

Aby zachować jak najlepszy wygląd trawnika, musisz wiedzieć, jak go kosić. W końcu jaki jest pożytek z podwórka pełnego zielonej trawy, jeśli wygląda niejednolicie i nie jest równo skoszone? Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z trawnikiem, czy też czynność ta wymknęła Ci się spod kontroli, zapoznaj się z naszymi wskazówkami na temat koszenia trawy w Warszawie i innych miastach.

Zasada 1 – odpowiedni sprzęt i narzędzia

Chociaż wysokiej jakości podkaszarka i kosiarka do chwastów zaprowadzą Cię dość daleko, musisz zacząć od kilku niezbędnych rzeczy. Oto niektóre elementy wyposażenia, których będziesz potrzebować, aby jak najlepiej skosić trawnik.

Kosiarka — najlepiej, wybrać kosiarkę pchaną. Pomoże to uzyskać idealne cięcie, a także pomoże zaoszczędzić trochę energii. Najlepsza kosiarka do trawnika będzie zależeć od kilku czynników, ale jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest powierzchnia trawnika. Małe podwórko z kilkoma źdźbłami trawy nie będzie wymagało ciężkiej, masywnej kosiarki. Jeśli nie masz pewności, jaki rozmiar wybrać, porozmawiaj ze sprzedawcą kosiarek, który z pewnością Ci odpowiednio doradzi.

Przycinarka do trawy — podobnie jak w przypadku kosiarki, będziesz chciał kupić model, który odpowiada Twoim potrzebom. Na przykład mniejsze podwórko może przetrwać z lżejszym modelem, podczas gdy większe podwórko może wymagać mocniejszego sprzętu.

Nożyce do przycinania — jeśli zamierzasz przycinać krzewy i drzewa na swoim podwórku, będziesz potrzebować nożyc do przycinania.

Kiedy kosić trawę?

Koszenie trawy w Warszawie to jak każda inna praca, którą musisz podzielić na dwie części. Najlepiej byłoby kosić trawnik co dwa do trzech tygodni. W rzeczywistości wiele osób kosi trawnik raz w tygodniu, ale częstotliwość, z jaką należy kosić, zależy od kilku czynników.

Pierwszym jest rozmiar Twojego trawnika. Jeśli masz małe podwórko, prawdopodobnie ujdzie Ci na sucho, rzadziej go kosząc. Jeśli masz większy ogród, prawdopodobnie będziesz go musiał częściej kosić.

Kolejnym czynnikiem jest pora roku. Jeśli mieszkasz w gorętszym miejscu, gdzie musisz dać swojej trawie trochę więcej czasu na wzrost, prawdopodobnie możesz kosić z mniejszą częstotliwością.

Zasada 2 – Koszenie trawy po raz pierwszy

Przycinanie młodej trawy po zasiewie jest ważne dla rozwoju roślin i kęp. Aby kępy były grubsze, a darń gęstsza i bardziej zwarta, wykonuje się przycinanie w celu wydłużenia pędów. Gdy trawa osiągnie wysokość 8-12 cm, wykonuje się pierwsze cięcie. Bez kosza na skoszoną trawę należy ją kompostować. Trawę ścina się na wysokości 5-6 cm, a kolejne koszenie powinno być wykonane dwa lub trzy tygodnie później. Po wykonaniu zabiegu należy zastosować selektywny środek chwastobójczy przeznaczony specjalnie do młodej trawy.

Zasada 3 – Metoda strzyżenia trawnika

Kosić trawę należy od brzegu do środka trawnika. Nie zapominaj o nakładaniu się koszenia – przejedź kołem kosiarki po skoszonym kawałku trawy, aby nie przycinać nieskoszonych obszarów. Jeśli trawa nie jest skrócona, można ją skrócić za pomocą podkaszarki. Można również użyć tego narzędzia do skrócenia kęp trawy wokół ścian i ogrodzeń. Każde kolejne cięcie trawy powinno być wykonywane w kierunku przeciwnym do poprzedniego.