Wpisy

W jakim celu stosuje się pasy transportowe?

Transport różnych przedmiotów zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem związanych z ich uszkodzeniem. Nie mniejsze jest ryzyko wypadnięcia przewożonych rzeczy z przyczepy czy skrzyni ładunkowej samochodu. Leżące na drodze mogą być przyczyną wypadków, również śmiertelnych. Z tych powodów większość przewożonych rzeczy należy zabezpieczyć przed wstrząsami, przesuwaniem się czy ryzykiem wypadnięcia z części transportowej. Najlepiej do tego celu nadają się pasy transportowe, często też określane po prostu jako pasy do spinania.

Pasy transportowe – rodzaje

Pasy transportowe wykonywane są z różnych materiałów, dlatego mogą mieć odmienną wytrzymałość. Te najsłabsze wytrzymują obciążenie około 500 kilogramów, najsilniejsze zaś nawet 10 razy więcej. Mogą mieć także różną długość. Oczywiście, istnieje możliwość kupna długich pasów transportowych i po spięciu przewożonego towaru zabezpieczenia pozostałej części, jednak nie zawsze takie postępowanie się udaje. Każdy pas transportowy wyposażony jest bowiem w napinacz. Niektóre posiadają też haki, które zakłada się na wystające elementy samochodu lub wkłada w specjalne oczka znajdujące się na wielu skrzyniach ładunkowych różnych pojazdów. Do wyboru pasów transportowych trzeba więc przywiązać sporo uwagi.

Pasy transportowe w przypadku lekkich towarów mogą być krótsze i nieco słabsze. Jeśli jednak planujemy przewóz ciężkich materiałów ciężarówką, nie warto stosować półśrodków. Bowiem w takiej sytuacji pasy transportowe do lawety nie wystarczą. Wtedy zachodzi konieczność zastosowania egzemplarzy o innych parametrach.

Dlaczego należy zakładać pasy transportowe? Laweta

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że bardzo ciężki towar – szczególnie transportowany na krótkich dystansach – nie ma prawa spaść z części ładunkowej samochodu, przesunąć się czy przewrócić. Nie jest tak, ponieważ prawa fizyki są nieubłagane, a na przewożone rzeczy działają siły odśrodkowe. IStnieje też duże ryzyko przesuwania się towaru przy hamowaniu czy podczas jazdy po górach.

W niektórych przypadkach przemieszczenie się ładunku jest niebezpieczne nie tylko dla innych użytkowników drogi, ale i dla kierowcy. Znane są przypadki, gdy towar, który przesunął się podczas hamowania, po prostu wpadał do kabiny auta, ranił lub zabijał kierującego. Dlatego stosowanie pasów transportowych jest nakazane przez przepisy prawa. Warto to jednak robić nie tylko z uwagi na ryzyko mandatu, ale dla siebie i innych.

Dobrze zabezpieczony ładunek nie uszkodzi się ani nie przesunie. Dlatego warto używać pasów transportowych, a także używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Nawet najlepsze egzemplarze nie pomogą bowiem, jeśli nie zostaną właściwie założone. Jeśli szukasz solidnych pasów transportowych do lawety – agri-truck.pl to świetne miejsce na tego typu zakupy.

Odpowiednie zakładanie pasów transportowych – laweta

Warto pamiętać, że pasy do spinania muszą być założone w sposób właściwy. W zależności od rodzaju przewożonego ładunku, jego ciężaru czy wysokości, należy zastosować mniej lub więcej egzemplarzy i odpowiednio je montować. Ładunek musi być tak spięty, by nie uderzał o siebie, nie wypadł z części ładunkowej samochodu na zakręcie, ani nie przesuwał się do przodu lub do tyłu. Należy więc pasy zakładać właściwie i w odpowiedniej liczbie. Istotne jest też ich mocne naciągnięcie. Jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia przez to samego ładunku, do pasów transportowych należy dodać materiały, które przed tym uchronią – na przykład podkładki lub narożniki.

Napięcie pasów transportowych

Nie można zapominać, że nawet najlepiej założone pasy transportowe trzeba w trakcie jazdy sprawdzać. Wystarczy – na przykład – delikatne przesunięcie się ładunku, by część zabezpieczeń nie była już tak dobrze naciągnięta jak na początku. Luźne pasy zaś nie ochronią towaru przed przesuwaniem się lub będą go chronić w niewielkim stopniu.

Źle zabezpieczony ładunek to – w przypadku kontroli drogowej – powód wysokich mandatów. Bez względu na to ryzyko, podczas transportu warto co jakiś czas się zatrzymać i sprawdzić naciągnięcie pasów. Jeśli któryś z nich jest luźny, napinaczem można bardzo szybko to poprawić.

Częste używanie takich pasów może prowadzić także do ich zużycia. Jeśli mają już kilka miesięcy, warto sprawdzać ich stan, by upewnić się, czy nie są naddarte lub uszkodzone w inny sposób. Jeśli tak jest, takie pasy należy wymienić na nowe.