Wpisy

Skąd się biorą pająki w domu?

Pająki budzą wiele skrajnych emocji. Niektórzy uważają, że to pożyteczne stworzenia, których pojawienie się w domu oznacza szczęście dla domowników. Inni panicznie się ich boją. W skrajnych przypadkach arachnofobii osoby nie są w ogóle w stanie funkcjonować w pomieszczeniach, w których dostrzegą pająka lub jego sieć. Skąd jednak w ogóle pająki biorą się w naszych domach i mieszkaniach? Dlaczego dokładne sprzątanie nie zawsze pomaga się ich pozbyć? Jakie środki mogą się okazać pomocne, jeśli zdecydujemy się pozbyć tych nieproszonych lokatorów?

Skąd się biorą pająki w domu?

Wiele osób zastanawia się, skąd pająki w domu się pojawiają mimo regularnego sprzątania. W kątach nie ma niczego, co mogłoby je przyciągnąć, nigdzie nie leżą okruszki jedzenia, a mimo to co jakiś czas w kącie łazienki, w sypialni lub ciemnym przedpokoju dostrzegamy nieproszonego gościa lub jego pajęczynę. Niektórzy postanawiają zostawić pająka w spokoju, licząc na to, że uchroni mieszkanie przed komarami, muchami i innymi nielubianymi owadami. Występujące w Polsce gatunki pająków nie są niebezpieczne dla człowieka, więc nawet jeśli zostaną, nie zrobią nikomu krzywdy.

Pająki lubią spokój. Ciemne kąty mieszkań stają się więc ich ulubionym miejscem bytowania. W rzeczywistości wcale nie zależy im na byciu zauważonymi. Pajęczaki bytują w mieszkaniach przez cały rok. Nie jest więc tak, że szukają w nich schronienia jedynie w okresie zimowym. Pająk, jeśli dostanie się do domu i znajdzie w nim odpowiednie warunki, zadomawia się i zostaje na dłużej. Jeśli po jakimś czasie znajdzie partnera, może nawet dojść do złożenia jajeczek i zasiedlenia mieszkania kolejnym pokoleniem licznych, maleńkich pajączków.

Skąd się biorą pająki w domu? Dostają się z zewnątrz przez okna, nieszczelne drzwi balkonowe,  wchodzą po rurach, a ich jajeczka przenieść można też na butach, materiałach budowlanych, kwiatach z ogrodu, siatkach z owocami i warzywami. Większość z występujących w Polsce gatunków znajduje idealne warunki do rozwoju w przydomowych garażach lub piwnicach. Stamtąd już niewiele dzieli je przed wkroczeniem do łazienek czy korytarzy. Właściwie trudno uniknąć możliwości przedostania się pająków do środka domów. Warto więc poznać sposoby na skuteczne pozbycie się ich z domowej przestrzeni.

Jak się pozbyć pająków z domu?

Niezależnie od tego, skąd pająki w domu się wzięły, dobrze znać sposoby na ich pozbycie się. Oczywiście, dokładne sprzątanie, również w kątach i zakamarkach, jest koniecznym warunkiem dla utrudnienia im bytowania. Czasami wystarczy samo usunięcie pajęczyn za pomocą szczotki lub wilgotnej szmatki. Pająki, nie czując się komfortowo i bezpiecznie, same się wynoszą, szukając lepszego schronienia. Aby przyspieszyć ich wyprowadzkę, można skorzystać z domowych środków lub zakupić sprawdzony produkt do usuwania pająków, dostępny na stronie https://www.vigonez.com/product/spray-do-zwalczania-pajakow/. Zastosowanie spreju na pająki jest całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych, stanowi za to skuteczny sposób na usunięcie pajęczaków. Dodatkową jego zaletą jest fakt, że po jednorazowym spryskaniu miejsca, w którym zauważy się pająki, zabezpiecza się je przed ich obecnością na kolejne pół roku.

Do skutecznych, domowych sposobów walki z obecnością pająków należy zastosowanie octu i cynamonu. Pająki zdecydowanie nie lubią zapachu tych substancji i szybko opuszczą pomieszczenia, w których do mycia podłóg użyje się mieszanki wody z octem i szczyptą cynamonu. Mieszankę taką stosować można również z powodzeniem w formie spryskiwacza. Dzięki temu spryskać można również wszelkie kąty i zakamarki, także te przy suficie.

Podsumowując, jest wiele odpowiedzi na pytanie, skąd się biorą pająki w domu. Dostają się z zewnątrz lub rozmnażają się w naszych mieszkaniach, zachęcone przyjaznymi, ciemnymi kątami. Na szczęście zachowanie  odpowiedniej częstotliwości sprzątania, również w kątach i zakamarkach oraz użycie specjalistycznych środków do zwalczania pajęczaków pozwala na ich szybkie usunięcie z przestrzeni mieszkalnej. Dzięki temu dom staje się ponownie przyjaznym miejscem, również dla osób cierpiących na arachnofobię.