Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?
Samochód jest w dzisiejszych czasach jednym z podstawowych środków komunikacji. Spełnia wiele przydatnych funkcji, poczynając od dojazdu do pracy, weekendowego wypadu poza miasto, a kończąc na przewiezieniu różnych rzeczy, nierzadko wielkogabarytowych. Czasami zdarza się, że potrzebujemy takiego środka komunikacji natychmiast, a okazuje się, że nie dysponujemy własnym samochodem. W takiej sytuacji ratunkiem jest wynajem. Niemniej jednak, przed podjęciem finalnej decyzji warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu samochodu.
Wynajem samochodu – na co zwrócić uwagę?
Decydując się na wypożyczenie samochodu musimy być przygotowani na poniesienie określonych kosztów. Opłata, jaką ponosimy podczas odbioru jest najczęściej końcową kwotą. Dzieje się tak w momencie, gdy nie spotkamy się z żadnymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Jednak jak wiadomo, na drodze może czekać nas wiele losowych okoliczności, często niezależnych od nas, które spowodują, że po raz kolejny będziemy musieli sięgnąć do portfela. Mowa o dodatkowych opłatach, które są ujęte w warunkach wypożyczenia samochodu oraz podpisywanej umowie. Wspomniane koszty możemy podzielić na te wynikające z eksploatacji pojazdu, jak i takie, które są związane z nieprzewidzianymi sytuacjami drogowymi.
Dopasuj przedmiot wypożyczenia do swoich potrzeb
Pierwszym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę są nasze potrzeby. Wydaje się to oczywiste, jednak gdy dochodzi do konkretnego wyboru często zderzamy się ze ścianą. Nasze wcześniejsze założenia stają się natłokiem myśli, z którego nie wiemy, jak wybrnąć. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wypożyczenie samochodu wiąże się z reguły z jakimś celem. Rozważmy, czego tak naprawdę potrzebujemy. To pozwoli podjąć nam trafną decyzję. Oferta wypożyczalni jest na tyle szeroka, że z pewnością dostosuje się do naszych wymagań. Wystarczy zajrzeć na https://spectrumcars.pl/ i przekonać się, że każdy kierowca znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie.
Ocena stanu technicznego i wizualnego
W momencie, gdy wybraliśmy już konkretny model, oczywiste jest, że kolejnym krokiem jest wizyta w firmie zajmującej się tego typu usługami. Kiedy jesteśmy już na miejscu, jeszcze przed podpisaniem protokołu odbioru, zwróćmy uwagę na wszelkie możliwe defekty. Chodzi tutaj w szczególności o rysy, zadrapania, wgniecenia, czy poziom płynów eksploatacyjnych. Podpisując wspomniany dokument, to my stajemy się odpowiedzialni za ewentualne mankamenty, które nie zostały uwzględnione w treści. A co w momencie, gdy zauważyliśmy coś niepokojącego już po podpisaniu protokołu? W takiej sytuacji zgłośmy niezwłocznie ten fakt. Może okazać się, że bez problemu zostanie on dopisany do dokumentu, a my nie będziemy musieli się o to martwić.
Dodatkowe opłaty
Decydując się na wybór konkretnego samochodu zwróćmy uwagę na szczegółowe warunki oferty. Przede wszystkim istotny jest limit kilometrów, jaki zawiera się w cenie. Może okazać się, że w naszym przypadku takie zagadnienia nie mają zastosowania, w związku z czym możemy w określonym czasie przejechać dowolną trasę. Są to oferty sygnowane często jako samochód bez limitu kilometrów. Niemniej jednak zdarza się, że takie ograniczenie jest na porządku dziennym. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ jest to niejako pokrycie kosztów za dodatkową eksploatację samochodu. Istotne jest to, abyśmy wiedzieli, ile będziemy musieli dopłacić w przypadku przekroczenia ustalonego limitu. Co więcej, jeżeli planujemy opuścić granicę naszego kraju, zaczerpnijmy informację o ewentualnych kosztach.
Dodatkowo w momencie, gdy jesteśmy przekonani o tym, że wypożyczonym samochodem będzie kierowała inna osoba upewnijmy się, czy jest taka możliwość. Jeżeli tak, wówczas dopytajmy o ewentualne dodatkowe opłaty z tym związane. Poza tym może zdarzyć się, że końcowa kwota będzie wyższa w momencie, gdy chcemy skorzystać z dodatkowego wyposażenia w postaci fotelika dla dziecka, czy nawigacji.
Zakres ubezpieczenia i udział własny
Co w momencie, gdy nadal nie jesteśmy usatysfakcjonowani dotychczasowym zakresem wskazówek? Czy jest jeszcze coś, na co powinniśmy zwrócić uwagę? Po raz kolejny wpisujemy w wyszukiwarkę frazę „wypożyczenie samochodu, na co zwrócić uwagę” i oczekujemy dalszych wyników. Niezwłocznie spieszymy z odpowiedzią.
Do tej pory nie został poruszony temat ubezpieczenia samochodu. Wiadomo, że posiadanie ważnej polisy OC jest obowiązkiem w naszym kraju. Nie inaczej jest w odniesieniu do samochodów przeznaczonych do wypożyczenia. W tym przypadku powinniśmy zainteresować się tematem zakresu oraz ewentualnego udziału własnego w ubezpieczeniu. W przypadku zdarzenia drogowego, spowodowanego z naszej winy, upewnijmy się, kto poniesie za to koszty. Dodatkowo skupmy naszą uwagę na tym, jaka może być ewentualna maksymalna kwota, jaką zostaniemy obciążeni.
Sposobem na uniknięcie takich opłat jest wykupienie na własną rękę ubezpieczenia, które ochroni nas przed potencjalną kradzieżą, czy uszkodzeniem samochodu. Oczywiście, poniesiemy dodatkowy koszt, jednak może on okazać się niewspółmiernie niski do tego, jaki będziemy musieli ponieść w przypadku zaistnienia wyżej wymienionych sytuacji.