Wpisy

Klasyfikacja obrabiarek CNC

Dziś można zauważyć duży udział obrabiarek w wykonywaniu poszczególnych przedmiotów. Powszechnie się używa obrabiarek CNC ze względu na złożoność procesu wytwarzania. Obrabiarka, którą wykonujemy poszczególne przedmioty powinna być elastyczna, aby uwzględnić każdy szczegół wykonywanego przedmiotu i tutaj mamy do czynienia z taką właśnie obrabiarką.
Zanim przejdę do ogólnej charakterystyki warto sobie przypomnieć jakie obrabiarki możemy sobie wyróżnić. Są to przede wszystkim obrabiarki sterowane numerycznie, dobrze już nam znane. Na pewno przeglądając ogłoszenia pracy czy może ktoś ze znajomych właśnie pracuje przy takiej obrabiarce. Kolejnym ważnym miejscem są centra obróbkowe, które dbają o to, aby wykonywany przedmiot był idealny w najdrobniejszych szczegółach. Kolejnym ważnym miejscem są autonomiczne stacje obróbkowe.
Na jakie grupy możemy podzielić obrabiarki? Głównie na takie do obróbki korpusu czy też do obróbki części obrotowych, właśnie typu wałek, tarcza czy tuleja. Jednak to nie wszystko, możemy także zastosować inny podział, kombinacji jest wiele. Jeśli mielibyśmy dzielić obrabiarki ze względu na położenie osi wrzeciona mamy dwie kombinacje: pionowa oraz pozioma. Kolejnym takim ważnym podziałem może być jego przeznaczenie produkcyjne.
Mamy do wyboru różne centra, jeśli chodzi o samą frezarkę to jest to: centrum frezarskie, frezarsko-wiertarskie czy też frezarsko-wytarczarskie. Jeśli chodzi o sam podział wiertarek są to centra wiartarskie, wiertarsko-wytarczarskie. Jeśli mamy do czynienia z tokarką to wtedy mówimy o centrach tokarskich oraz na samym końcu centrach szlifierskich.
Główną zaletą obrabiarek CNC, że one są sterowane komputerowo. W dobie internetu i ciągle rozwijającej się technologii możemy prowadzić obróbkę także za pomocą komputera.
Jak przebiega programowanie takie urządzenia? Właśnie w taki sposób, że bazujemy na programie sterującym. To on w dużej mierze odwala za nas całą pracę, ale zdarzają się także błędy programistyczne, które czasami mogą być opłakane w skutkach. Operacja obróbki ma to do siebie, że polega na wykonywaniu ciągu po sobie czynności. Podobną definicję w Informatyce ma chociażby proces czy też program, który tak naprawdę jest zbiorem następujących po sobie instrukcji. Zapis każdego ruchu jest zamykany w tzw. bloku, czyli ciągiem czynności można nazwać ciąg bloków w programie.
Blok defakto jest zadaniem, które ma do spełnienia. Żadna czynność fizyczna nie działa tak, że od razu jakaś praca zostanie wykonana. Zadanie składa się z pewnej sumy prac, jaką dana jednostka musi wykonać. Ale czy linię możemy nazwać blokiem? Niekoniecznie, gdyż dany blok może zabierać kilka linii kodu. Zbiór instrukcji danej czynności rzadko kiedy odbywa się za pomocą jednej linii, chociaż są wyjątki. Ale fakt, linie składają się na określony blok programu odpowiadający za konkretną czynność.
Właściwe programowanie urządzenia jest bardzo ważne. Osoby obsługujące takie urządzenia są poniekąd programistami, bo obsługują maszynę w określonym systemem. W ramach korzystania z takiej maszyny muszą zaprogramować pewne zachowania się maszyny podczas obróbki. Czasami nie jest to łatwe zadanie, ale zdobywając doświadczenie w pracy już nic nam nie będzie straszne.