Wpisy

Jak posprzątać dom?

Skuteczne posprzątanie domu wcale nie musi być bardzo czasochłonne. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiedni plan działania oraz profesjonalne środki czyszczące. Dzięki temu w krótkim czasie i bez nadmiernego wysiłku można uzyskać zadowalający efekt. Jak dobrze posprzątać dom? Od czego zacząć?

Jak szybko posprzątać dom?

Jeśli właśnie okazało się, że do naszego mieszkania zbliżają się goście, a wnętrze nie wygląda zachęcająco, konieczne jest szybkie działanie. Sprzątanie wcale nie musi trwać długo. Ważne, aby działać metodycznie. Po pierwsze, szybki skan pomieszczeń, pozwoli na ustalenie, które przedmioty nie znajdują się na właściwym miejscu. Warto wziąć jakąś większą skrzynkę lub koszyk, żeby je wszystkie zebrać i odnieść do pomieszczeń, w których powinny się znajdować. Ubrania do garderoby, zabawki do pokoju dziecięcego, brudne kubki po kawie do zmywarki.

Żeby dom wydawał się czysty, konieczne jest odkurzenie, nie tylko podłóg, ale również wszelkich półek i gzymsów. Warto zrobić to za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry nasączonej płynem antystatycznym. Jeśli dodatkowo przetrzemy wszystkie lustra, umywalkę w łazience i toaletę, mieszkanie od razu zacznie sprawiać wrażenie dużo czystszego. I jeszcze jedna rzecz, o której dobrze pamiętać. Zbyt duża ilość przedmiotów na pólkach, blatach, parapetach powoduje nieład, przytłacza. Schowanie ich w szafkach pozwoli optycznie uwolnić przestrzeń i da wrażenie większej harmonii.

Jak posprzątać dom na wiosnę?

Jeśli zależy nam na prawdziwej, wiosennej czystości, konieczne będzie nie tylko uporządkowanie codziennego bałaganu, ale wykonanie także innych, rzadziej podejmowanych działań. Trzeba będzie umyć okna, wyprać firanki, możliwe, że przyda się też odświeżenie tapicerowanych mebli. Warto również wyczyścić wnętrze szafek kuchennych i oczywiście dokładnie wypolerować fronty. To samo dotyczy armatury łazienkowej, kafelków, glazury i fug. Jak szybko posprzątać dom? Niezwykle pomocna okazać może się chemia profesjonalna do sprzątania. Dobrej jakości środki czyszczące pozwalają oszczędzać czas i zdecydowanie zmniejszają wysiłek, z którym zwykle kojarzą nam się gruntowne domowe porządki.

Jak zaplanować porządki?

Zastanawiając się, jak dobrze posprzątać dom, warto zacząć od stworzenia listy zadań do wykonania. Lista powinna uwzględniać nie tylko miejsca, które chcemy sprzątnąć, ale także środki czyszczące i sprzęt, w które należy się zaopatrzyć przed rozpoczęciem wielkiego sprzątania. Przyda się nie tylko chemia profesjonalna do sprzątania, ale również takie akcesoria jak worki na śmieci, ściereczki z mikrofibry, szczotki do szorowania fug i piekarników i odświeżacze do szaf, które można w nich umieścić po zakończonych porządkach.

Lista zadań powinna uwzględniać remanent w szafach i przegląd garderoby, przegląd zawartości szafek kuchennych i spiżarni. Dopiero później pomyśleć można o czyszczeniu, myciu i odkurzaniu. Sprzątając trzeba pamiętać, aby wszelkie czynności wykonywać od góry pomieszczeń, przesuwając się stopniowo ku podłodze.