Wpisy

Jak ekologicznie pakować kosmetyki?

Przemysł kosmetyczny jako jeden z największych generatorów odpadów w dzisiejszym świecie nieustannie poszukuje rozwiązań, które zmniejszą negatywny wpływ na środowisko i pozostawią lepszy świat dla przyszłych pokoleń. Jednym z pomysłów, który zyskują na popularności, jest koncepcja refill, która polega na możliwości ponownego wykorzystania własnych opakowań poprzez napełnienie ich w punkcie sprzedaży większą ilością kosmetyków. Może to pomóc zmniejszyć ilość generowanych odpadów, czyli obecnie jednego z największych problemów środowiskowych.

Różnice między zrównoważonymi a biodegradowalnymi opakowaniami na kosmetyki

Należy zrozumieć, że zrównoważony rozwój i biodegradowalność to nie to samo. Kiedy mówimy o pierwszej kwestii, bierzemy pod uwagę cały proces powstawania, w tym produkcję, transport, materiały itd.

Z drugiej strony biodegradowalne opakowania na kosmetyki to materiały, które mają zdolność do degradacji i „znikania” w środowisku w krótszym czasie. Świetnym przykładem są produkty firmy Plastmoroz dostępne na stronie https://plastmoroz.pl/eko-opakowania.html. Drewno, papier bez nadmiernych środków wybielających czy włókna roślinne to materiały, które obecnie stosuje się najczęściej.

Jakie ekologiczne opakowania na kosmetyki istnieją?

Aluminiowe opakowania na kosmetyki

Poszukiwania przyjaznych środowisku opakowań na kosmetyki trwają, a aluminium jest świetną alternatywą dla plastiku. Jedną z jego najlepszych cech stanowi nieskończoność w zakresie poddawania go recyklingowi. Oczywiście, ponieważ jest to materiał porowaty, w produktach z bazą wodną opakowanie musi mieć cienką warstwę plastiku wewnątrz, aby chronić substancję zamkniętą wewnątrz.

Szklane opakowania kosmetyczne

Dobrą cechą szkła jest to, że oferuje bardzo dobrą kompatybilność z produktem. Doskonale chroni substancje wewnątrz. Ponadto stanowi materiał, który łatwo poddaje się recyklingowi. Jeszcze lepiej, jeśli nie jest zadrukowane sitodrukiem, ponieważ dzięki temu łatwiej poddaje się je ponownemu przetwarzaniu.

Opakowania kosmetyczne z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu

Prawdą jest, że istnieje poważny problem środowiskowy z ilością plastiku – zwłaszcza w oceanach. Pamiętajmy, że przy obecnym tempie szacuje się, że do 2050 roku w zbiornikach wodnych będzie więcej tego odpadu niż ryb… Trzeba znaleźć rozwiązanie dla tych wszystkich śmieci, a jednym z nich jest ponowne wykorzystanie istniejących tworzyw sztucznych do produkcji nowych opakowań, a tym samym nadanie drugiego życia obecnym. Wadę stanowi fakt, że istnieje limit procesów w ramach recyklingu dla tego materiału.

Opakowania kosmetyczne z kartonu

Innym z aktualnych trendów w próbach zmniejszenia naszego śladu w przyrodzie jest bezpośrednie zmniejszenie zapotrzebowania na opakowania. Powstaje coraz więcej produktów, w których albo nie używa się żadnych dodatkowych materiałów do owijania, albo wykorzystuje się eko opakowania na kosmetyki, takie jak papier bez konieczności jego laminowania bądź tkaninę.