Wpisy

Gdzie ubezpieczyć wynajęty samochód?

Samochód wydaje się być w dzisiejszych czasach niezbędny. Czy jednak zawsze opłacalny będzie dla Ciebie jako zakup? Mieszkasz w centrum miasta, wszędzie masz blisko, a do tego w pobliżu Twojego domu jest węzeł komunikacji miejskiej? Samochód jest Ci tak naprawdę potrzebny tylko na weekendy i wakacje? W takim razie rozważ opcję wypożyczania pojazdu wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Nie musisz wówczas liczyć się z kosztami zakupu albo najmu miejsca postojowego. Co musisz wiedzieć, aby spokojnie korzystać z wynajętego samochodu? O tym właśnie będzie poniższy artykuł. 

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu

Zacznijmy od tego, gdzie możesz wynająć samochód? W większych miastach Polski popularne są tzw. auta na minuty. Sprawdzają się idealnie w dużych aglomeracjach miejskich, gdy potrzebujesz auta, żeby przewieźć większe zakupy czy sprzęt sportowy. Jeżeli natomiast potrzebujesz pojazdu na dłużej, np. na weekendowy wyjazd albo na dłuższą podróż, skorzystaj z usług wypożyczalni samochodów, np. https://carforyou.com.pl/wypozyczalnia-samochodow-minsk-mazowiecki/. Większość tego typu punktów posiada strony internetowe, na których możesz zapoznać się z pełną ofertą oraz cennikiem. 

Każdy pojazd we flocie aut przeznaczonych na wynajem, musi posiadać ubezpieczenie OC. Tu reguły są takie same, jak dla prywatnych aut. Każde zarejestrowane auto musi posiadać ważną polisę OC. Zakup tego ubezpieczenia jest jednym z podstawowych obowiązków osoby prowadzącej wypożyczalnię samochodów. Brak ważnej polisy OC wiąże się z wysokimi karami. Polisa jest przypisana do pojazdu, a nie do kierowcy, dlatego jak najbardziej działa w przypadku samochodów wypożyczonych. 

Gdzie ubezpieczyć wynajęty samochód?

Drugim ubezpieczeniem, na które najczęściej decydują się właściciele wypożyczalni samochodów, jest ubezpieczenia AC. Jest to zrozumiałe, ponieważ ten rodzaj polisy chroni wynajmującego pojazdy przed szkodami spowodowanymi przez klientów wypożyczalni. Taka polisa przewiduje zazwyczaj udział własny kierowcy. W związku z tym przy wypożyczaniu auta wymagane jest kaucja. Jeżeli w trakcie korzystania z pojazdu nie spowodujesz żadnej szkody, kaucja zostanie Ci zwrócona w całości. W innym przypadku Twoja kaucja zostanie zaliczona na poczet pokrycia spowodowanej przez Ciebie szkody, a resztę dopłacić ubezpieczyciel w ramach polisy AC. 

Kwestia wyboru ubezpieczyciela, jeżeli chodzi o polisy OC i AC jest indywidualną decyzją właściciela wypożyczalni aut. Ty jako klient wypożyczasz już w pełni chroniony pojazd i nie masz żadnego wpływu na to, które towarzystwo ubezpieczeniowe jest w tym przypadku ubezpieczycielem tego auta. Możesz za to poprosić o okazanie polisy i zweryfikowanie, czy auto rzeczywiście posiada ważne ubezpieczenie na okres, na jaki planujesz je wynająć. 

Dodatkowe ubezpieczenie wypożyczonego samochodu

Często wypożyczalnie aut oferują dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, np. assistance czy NNW dla kierowcy i pasażera. Istnieje też dodatki ubezpieczeniowe, które ograniczają udział własny kierowcy w szkodzie, a nawet znoszą to całkowicie. Popularnym ubezpieczeniem jest też ochrona na wypadek kradzieży pojazdu. Pamiętaj jednak, że te ubezpieczenia są w pełni dobrowolne, dlatego nie możesz wymagać od właściciela wypożyczalni, aby pojazd je posiadał. Niekiedy dodatkowe ubezpieczenia są dostępne, ale koszt wynajęcia pojazdu będzie wówczas proporcjonalnie wyższy.  

Zanim wybierzesz konkretną wypożyczalnię samochodów, zapoznaj się dokładnie z ofertami, szczególnie z tym, jakie ubezpieczenia mieszczą się w standardowej opłacie za wynajem. Zdarzają się bowiem takie wypożyczalnie, które oferują Ci pełną ochronę ubezpieczeniową, np. wspomnianą już wypożyczalnia https://carforyou.com.pl/wypozyczalnia-samochodow-minsk-mazowiecki/. Wówczas nie musisz ponosić dodatkowych kosztów,  aby zapewnić sobie komfortowe korzystanie z wypożyczonego pojazdu. Oprócz kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej wypożyczalnia ta nie pobiera dodatkowych opłat za czyszczenie pojazdu. Każdy kolejny najemca otrzymuje czyste i w pełni gotowe do jazdy auto.