Wpisy

Co zabrać na narty?

Trwająca zima oraz spadający z nieba śnieg wiążą się z rodzinnymi czy towarzyskimi wyjazdami w góry. Wycieczki te głównie ukierunkowane są na aktywne spędzanie czasu w formie uprawiania sportów zimowych. Narty w Alpach, Tatrach czy Dolomitach są bardzo atrakcyjną wizją na spędzenie zimowego urlopu.

Jeżeli jednak zastanawiasz się, co zabrać na wyjazd na narty, poniżej przedstawione zostały niezbędne rzeczy, które powinien mieć ze sobą każdy miłośnik sportów zimowych.

Co zabrać na narty?

Odpowiednia odzież na narty

Niezbędnymi elementami, o których bezdyskusyjnie należy pamiętać, to odpowiednia odzież narciarska. Mowa tutaj nie tylko o podstawowych spodniach oraz kurtce, lecz także o bieliźnie termoaktywnej lub termicznej. Ta specjalnie zaprojektowana odzież techniczna jest w stanie zapewnić użytkownikowi komfort poruszania się – zarówno na nartach czy snowboardzie, jak i utrzymać ciepło.

Oprócz tego każdy narciarz powinien zabrać ze sobą ciepłe ubrania, aby mógł ubrać się „na cebulkę”. Wśród odzieży zakładanej na stok powinny być różnego rodzaju dopasowane bluzy, golfy czy polary, dzięki którym, organizm nie wychłodzi się podczas odpoczynku lub wjazdu kolejką. 

Poza podstawowymi elementami odzieży warto także spakować ze sobą kilka par ciepłych skarpet oraz rękawic.

Akcesoria narciarskie

Oprócz podstawowej odzieży, którą należy ze sobą zabrać na urlop narciarski, niezbędne mogą się także okazać kask oraz gogle. W niektórych krajach ochrona głowy nie jest obowiązkowa, aczkolwiek warto o nią zadbać podczas zjeżdżania ze stoku. Wybierając kask, należy pamiętać, że powinno się kupować nowy, nieużywany, po jego uprzednim przymierzeniu.

Akcesorium, które również może się przydać, jest kominiarka. Będzie chroniła twarz przed zimnym, nieprzyjemnym wiatrem lub odpryskującym śniegiem.

Co zabrać na narty? Sprzęt narciarski

Podstawowym wyposażeniem każdego narciarza są oczywiście narty, buty narciarskie, kije oraz kask. Elementy te można zarówno wypożyczyć na stoku, jak i zakupić. W przypadku osób często wybierających się na tego rodzaju wycieczki dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie się przynajmniej w niektóre sprzęty. Pozwoli to na znaczne zaoszczędzenie pieniędzy na stokach.

Buty narciarskie są bardzo ważnym elementem. Powinny być wygodne, dopasowane oraz czyste. Podczas ich wybierania należy zwrócić uwagę na flex. Miękkie modele polecane są początkującym, zaś parametr ten na poziomie 70 – 110 rekomendowany jest dla bardziej zaawansowanych narciarzy.

Jeżeli zabierasz ze sobą własny sprzęt, możesz wyposażyć się także w akcesoria ułatwiające transport ekwipunku, takie jak ski-rzep, pokrowiec na narty czy torba na buty narciarskie. Dzięki temu zabezpieczysz sprzęt przed ewentualnymi otarciami oraz uszkodzeniami.

Wyjazd na narty – co zabrać? Sprzęt dodatkowy

Oprócz podstawowych elementów, takich jak sprzęt narciarski czy odzież, na zimowej wycieczce przydają się mogą także dodatkowe akcesoria. Pierwszymi z nich są ogrzewacze do stóp oraz rąk. Pozwalają na ogrzanie zmarzniętych dłoni, co wydłuża zabawę na stoku. Zabranie ze sobą bidonu termicznego lub termosu także wydaje się genialnym pomysłem, tak samo, jak wyposażenie się w suszarkę do butów czy płyn do prania odzieży narciarskiej. Również powerbank jest przydatnym gadżetem, którym awaryjnie można podładować telefon.

W przypadku, gdy posiadamy swój zestaw narciarski, istotne jest także wyposażenie się w smar do nart, aby nadać im odpowiedni poślizg. Zabranie ze sobą małego, lekkiego, wodoodpornego plecaka czy saszetki także okazuje się bardzo pomocne, gdyż stanowi bezpieczne miejsce przechowywania kluczy czy ważnych dokumentów. Bardzo przydatny element to brelok na ski-pass, znacznie ułatwiający korzystanie z karty.

Ubezpieczenie narciarskie

Wybierając się na narty, nie należy zapomnieć o zestawie niezbędnych dokumentów. Na każdy wyjazd powinno się zabierać ze sobą dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy, jak również karty płatnicze oraz trochę gotówki.

Dobry pomysł stanowi wykupienie dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego, które może być kluczowe przy nastąpieniu nieszczęśliwych zdarzeń na stoku. Jego koszt nie jest wysoki, a zapewnia bardzo dobre zabezpieczenie w przypadku uczestniczenia w wypadku.