Wpisy

Co lepsze: pellet czy węgiel?

W świecie konwencjonalnych ogrzewań nie ustaje wojna pomiędzy węglem i pelletem. Który z nich sprawdzi się lepiej w dzisiejszych czasach? Składa się na to wiele czynników, a odpowiedź nie jest kategoryczna. Nie zmienia to jednak faktu, że do odpowiedniego wyboru potrzebna jest wiedza do jego dokonania. Czym różni się ogrzewanie tymi materiałami i jakie korzyści z nich płyną?

Węgiel i pellet – czym są?

Przed odpowiedzą na pytanie, które z materiałów opałowych wybrać, trzeba skonkretyzować oba pojęcia. Węgiel każdy doskonale zna. Jest to materiał pochodzenia organicznego, który powstaje poprzez miliony lat oddziaływania wysokiego ciśnienia i temperatury na szczątki zwierzęce i roślinne. Najczęściej można spotkać jego dwie odmiany – brunatny i kamienny. Oba używane są do ogrzewania mieszkań, jednak to ten drugi jest opcją dużo popularniejszą. Pellet to nic innego, jak biomasa drzewna. Zwykle spotkać można go w postaci granulatu, który posiada jasny kolor i wymiary nie większe niż 8 mm. Jest to stosunkowo nowy materiał grzewczy, gdyż do Polski trafił na przełomie XX i XXI wieku. Dziś jest już bardzo popularną opcją. Wiedząc już, czym są oba materiały, warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie. Co lepsze – pellet czy węgiel?

Czym różnią się oba materiały?

Z racji na całkowicie inną strukturę i pochodzenie, oba materiały, choć przeznaczone do tego samego, znacząco różnią się od siebie. Warto przyjrzeć się najważniejszym parametrom, które je odróżniają. 

Pellet czy węgiel – czym się różnią?

  • Pozyskiwanie – każdego roku z polskich kopalń otrzymujemy dziesiątki milionów ton węgla kamiennego, co zazwyczaj odbywa się metodą głębinową. Następnie dochodzi do oczyszczenia i osuszenia, po czym produkt ten gotowy jest do użytku. Pellet pochodzi ze szczątków i odpadów drzewnych, których wiele w tartakach i innych zakładach tego typu. Następuje ich oczyszczenie, sprasowanie i ukształtowanie, po którym są gotowe do ogrzania mieszkań. Widać tutaj różnicę – węgiel jest materiałem, który długi się odnawia, gdzie pellet odnowić jest stosunkowo łatwo.
  • Wartość opałowa – jest to ilość ciepła, która zostanie wygenerowana przez dany materiał. Tutaj wysokiej jakości węgiel kamienny wygrywa, choć nie jest to wielka liczba – zwykle o nie więcej, niż 10 MJ/kg. Z tej racji pellet trzeba dosypywać częściej, co zmniejsza też wygodę użytkowania.
  • Cena – jest to parametr niezwykle ważny i kluczowy dla wielu osób. W dzisiejszych czasach utrzymują się one na bardzo podobnym poziomie, co w połączeniu z wartością opałową, pokazuje, że węgiel jest w tym wypadku odrobinę korzystniejszym rozwiązaniem. Różnice są jednak bardzo niewielkie.
  • Ekologia – w dzisiejszych czasach jest to ważny aspekt. Tutaj pellet jest zwycięzcą, gdyż ilość produkowanego dwutlenku węgla odpowiada ilości, jaką drzewo pochłonie podczas swojego życia.

Zastanawiając się, co będzie korzystniejszym wyborem – węgiel czy pellet w Suwałkach – warto kierować się tymi parametrami. Jest to sposób na dobranie odpowiedniego materiału do naszych potrzeb i preferencji.