Wpisy

Automatyka i Robotyka – czy to coś dla Ciebie?

Sytuacja na obecnym rynku pracy niestety nie jest najłatwiejsza. Przez ostatnie lata społeczeństwo funkcjonowało w przekonaniu, jakoby wyższe wykształcenie – podjęcie studiów – było decydujące dla pomyślnego rozwoju kariery. Dyskryminowano natomiast osoby o wykształceniu średnim czy posiadające umiejętności techniczne. Dziś jest jednak inaczej – studenci niektórych kierunków, bez odpowiednich kontaktów, skazani są na bezrobocie, zaś pracownicy techniczni mają szansę na dobrą pracę. Okazuje się jednak, że pracodawcy wciąż zwracają uwagę na tak zwany papier – studia wydają się więc koniecznością. W tym tekście przedstawimy zatem ciekawy i nowoczesny kierunek – Automatyka i Robotyka.

Automatyka i Robotyka to studia umożliwiające uzyskanie tytułu inżyniera oraz magistra. Kształcenie inżynierskie trwa średnio siedem semestrów, natomiast obrona pracy magisterskiej następuje po około czterech kolejnych semestrach. Naukę na tym kierunku oferują przede wszystkim politechniki. Co zaś zyskuje absolwent kierunku Automatyka i Robotyka? Jakie umiejętności zdobywa? Gdzie powinien szukać zatrudnienia i dla jakich pracodawców jest atrakcyjny? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Automatyka i Robotyka to dziedzina rozwijająca się niezwykle prężnie z uwagi na ogromny postęp technologiczny naszych czasów. Kierunek ten jest więc dedykowany studentom, którzy pasjonują się nowościami i interesuje ich zawodowa obsługa i projektowanie nowoczesnego sprzętu. Jako, że kierunek ten pozwala uzyskać tytuł zarówno magistra, jak i inżyniera, można spodziewać się łączenia wiedzy teoretycznej i praktycznej w procesie kształcenia.

Student kierunku Automatyka i Robotyka przygotowywany jest do pracy w przedsiębiorstwie. Zdobywa umiejętności, które pozwalają mu płynnie poruszać się w temacie systemów wytwarzania oraz systemów komputerowych sterujących działaniem sprzętów, takich jak na przykład skomplikowane obrabiarki. Zatem absolwent Automatyki i Robotyki będzie zdolny do pracy w nowoczesnych firmach na stanowiskach związanych z projektowaniem i kreowaniem systemów, mających na celu zarządzanie produkcją. Dodatkowo, w planie studiów na powyższym kierunku znajdują się też zajęcia rozwijające adeptów w dziedzinie programowania komputerowego.

Niezwykle atrakcyjny jest fakt, że absolwenci Automatyki i Robotyki mają szansę na zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych. Mogą oni bowiem zarządzać zespołem specjalistów pracujących z wykorzystaniem urządzeń sterowanych przez specjalnie zaprojektowane systemy. Co więcej, jeśli dobrych stron młodych magistrów i inżynierów należy łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych i komunikatywność, istnieje możliwość zatrudnienia w charakterze przedstawiciela handlowego firm produkujących oraz sprzedających produkty, będące najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Jeśli więc lubisz nauki ścisłe, interesujesz się nowymi osiągnięciami nauki i techniki oraz znasz się na obsłudze i działaniu komputera – zastanów się – być może kierunek Automatyka i Robotyka to opcja dla Ciebie.