Wpisy

Specjalistyczny sprzęt dla osób niewidomych

maxresdefaultNiestety coraz więcej osób w naszym kraju jest niewidomych. Zazwyczaj decydują o tym czynniki genetyczne. Są też jednak wypadki, wskutek których dane osoby niestety tracą swój wzrok. Trudno nie zgodzić się z tym, że w każdej z tych opcji taka sytuacja jest po prostu tragedią. Utrata wzroku nie powinna jednak oznaczać, że dana osoba musi pożegnać się z radością i szczęściem. Oczywiście na początku może być bardzo ciężko przystosować się do nowej sytuacji, a szczególnie tym, którzy przed wypadkiem normalnie widzieli. O wiele łatwiej ten fakt znoszą osoby, które od urodzenia mają takie właśnie duże problemy ze wzrokiem. Na pewno jednak trzeba zwrócić uwagę, że na rynku powstaje coraz więcej specjalistycznego sprzętu także dla tych osób niewidomych. Ma on za zadanie ułatwić im codzienne życie. Na pewno bardzo dużo tego sprzętu jest związane z informatyką, bo przecież zdrowi ludzie sporo czasu spędzają przy komputerach i producenci nie chcą, aby niewidomi nie mieli takiej właśnie szansy.

Bardzo ważne i często nabywane są notatniki brajlowskie. Co dają takie właśnie urządzenia? Pozwalają one niewidomym zapisywać i odczytywać różne robione przez siebie notatki. Nie można nie wspomnieć, że posiadają one bardzo różne funkcje, takie jak choćby kalendarz, kalkulator czy zegar. Prawda, że to świetnie brzmi? To oczywiście nie wszystko, ponieważ specjalistycznego sprzętu dla niewidomych jest naprawdę sporo więcej. Nie można nie wspomnieć o programach, które pozwalają udźwiękawiać system Windows. Dają one szanse osobom niewidomym na korzystanie z komputera, dlatego są one tak bardzo popularne. Prawdziwym hitem są też odtwarzacze książek mówionych. Niewidomi z racji swojego schorzenia nie mogą sobie pozwolić, aby normalnie czytać różne publikacje. Na szczęście technika jest tak zaawansowana i powstają bardzo różne sprzęty, które dają duże pole manewru w tym właśnie zakresie. Takie właśnie odtwarzacze pozwalają bowiem na czytanie książek w formacie DAISY, jak i różnych dokumentów tekstowych. W tym miejscu warto też wspomnieć o urządzeniach lektorskich. Dzięki nim osoby niewidome mają okazję usłyszeć czytane przez nich materiały drukowane, jakimi są książki i gazety – dzięki specjalnemu głosowi syntetycznemu.

Specjalistycznego sprzętu dla niewidomych jest jednak znacznie więcej. Warto także napisać o takim urządzeniu jak drukarki brajlowskie. Osoby mające kłopoty ze wzrokiem, a starające się działać coś przy komputerze, na pewno mogą być ukontentowane z tego właśnie sprzętu. W końcu pozwala on wydrukować tekst z komputera w postaci pisma brajla, czyli specjalnego pisma stosowanego właśnie przez niewidomych. Ciekawe zastosowanie mają również linijki brajlowskiego, które przedstawiają tekst z danego komputera w postaci właśnie brajla. Warto też dodać, że na rynku są specjalne testery kolorów, które potrafią rozpoznać mnóstwo barw i rozróżniają także natężenie światła. Tego typu urządzenia także przydają się w codziennym życiu. Dlatego tak wiele osób niewidomych z nich korzysta.

Dodaj komentarz