Wpisy

Specjalistyczne wózki dla niepełnosprawnych

4-443_gOsoby niepełnosprawne, które nie są w stanie poruszać się o własnych siłach, często są skazane na przebywanie w zamknięciu, patrząc na cztery ściany swojego pokoju. Nie mogą samodzielnie wyjść z mieszkania i cieszyć się życiem w stopniu choćby zbliżonym do tego, jakie możliwości posiadają ludzie zdrowi. Samotność sprzyja pojawieniu się depresji, utracie chęci do życia i cierpieniu. W dodatku niepełnosprawni mają jeszcze większe problemy ze znalezieniem pracy. Tylko niektóre zawody mogą być wykonywane z domu, przed komputerem lub telefonem. Osobom niepełnosprawnym na ratunek przychodzą specjalistyczne wózki. W dzisiejszym świecie technologia jest już tak zaawansowana, że produkowane są wózki elektryczne, którymi można sterować za pomocą nawet jednego palca. Dzięki temu świat otwiera się na wszystkie osoby niepełnosprawne, a wielu z nich może nawet samodzielnie poruszać się po okolicy, natomiast wraz z opiekunem wyruszać na dalsze wyprawy, chodzić do szkoły, pracy, czy na zakupy lub spotkania ze znajomymi.

Wózki specjalistyczne dostępne są w wielu wariantach

Elektryczne wózki inwalidzkie są dostępne w wielu wariantach i można je dostosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W celu zapewnienia stabilności i lepszej zwrotności wózki specjalistyczne posiadają sześć kół. Maksymalne obciążenie takiego sprzętu to około 200 kilogramów, więc mogą z niego korzystać praktycznie wszystkie osoby niepełnosprawne. Wysoką wytrzymałość zapewnia im dobrej jakości rama, silniki o dużej mocy i duży, komfortowy fotel. Wózki posiadają też podnóżek, zagłówek i pas bezpieczeństwa, który pozwala na przypięcie do wózka osoby sparaliżowanej, która nie jest w stanie samodzielnie utrzymywać równowagi. Im lepszy akumulator, tym dalej wózek pojedzie i będzie można organizować dłuższe wyjazdy z domu.

Skuter elektryczny – jeszcze większa wygoda i prędkość

Dla nieco bardziej zasobnych osób niepełnosprawnych znakomitym rozwiązaniem będzie skuter elektryczny, który działa bardzo cicho i płynnie, pozwalając na osiągnięcie prędkości maksymalnych na poziomie 15 kilometrów na godzinę. Skutery są dostępne w wersjach trójkołowych i czterokołowych. Do ich używania potrzebne są jednak ręce, więc nie każdy będzie mógł z nich skorzystać. Osoby, które mają jedynie problemy z nogami na pewno ucieszą się z takiego rozwiązania, ponieważ skutery są bardzo wygodne i doskonałe do pokonywania większych odległości zwłaszcza w miastach.

Możesz uzyskać dofinansowanie na zakup wózka

Od niedawna osoby niepełnosprawne mogą się ubiegać o dofinansowanie na zakup wózka elektrycznego ze środków publicznych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie dofinansowanie to kwota rzędu 3000 złotych. Jeśli jest to niewystarczająca ilość pieniędzy (a w przypadku wózków elektrycznych jest tak na pewno, ponieważ są stosunkowo drogie), to osoba niepełnosprawna może też się zgłosić do PFRON o dodatkowe dofinansowanie. Łącznie maksymalna kwota, jaką można wywalczyć to 7500 złotych, co jest już bardzo bliskie kwocie potrzebnej do wydania na taki specjalistyczny wózek.

Dodaj komentarz