Wpisy

Jak zostać nauczycielem języka polskiego? Praktyczne porady

Nauczanie jest ciekawą opcją kariery dla wielu osób, jednakże proces zostawania nauczycielem może być długi i skomplikowany. Czy istnieją alternatywne rozwiązania dla osób chcących uczyć języka polskiego? Oczywiście, że tak.

Czy muszę skończyć studia, żeby uczyć polskiego?

I tak i nie, wszystko zależy od tego, w jakiej formie zamierzasz uczyć. Formy nauczania. Jeśli chcesz uczyć języka polskiego w szkole, musisz ukończyć studia, kierunek nie ma znaczenia, jednak warto by był, chociaż lekko powiązany z przedmiotem, którego chcesz uczyć. W trakcie studiów, jako przyszły nauczyciel musisz odbyć specjalizację nauczycielską lub ukończyć studium pedagogiczne, by zdobyć uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą. MEN w swoich wytycznych mówi jasno, nauczyciel musi ukończyć 270-godzinny kurs pedagogiczny, który przygotuje Cię na wyzwania czekające na niego w pracy z uczniami w szkole.

Natomiast jeśli chcesz uczyć polskiego w formie korepetycji, Twój wiek, wykształcenie czy doświadczenie, nie mają znaczenia jeśli jesteś wystarczająco przygotowany i masz odpowiednią wiedzę oraz umiesz ją przekazać w przystępny sposób. W tej formie możesz przygotowywać uczniów szkół do egzaminu ósmoklasisty, matury czy też typowego dla polskich szkół sprawdzianu, powtarzając z uczniem materiał omawiany na lekcjach w szkole.

W formie korepetycji możesz uczyć polskiego również „od zera” pracując z dziećmi lub imigrantami niemówiącymi po polsku, przypływ imigrantów z Ukrainy sprzyja tej odnodze korepetycji z polskiego i takie usługi na pewno wzbudzą zainteresowanie.

Udzielanie korepetycji, czyli jak zostać nauczycielem polskiego z dowolnego miejsca

Uczenie polskiego w formie korepetycji jest idealną opcją dla tzw. domatorów jak i dla tych, którzy ciągle chcą być w ruchu. Udzielając korepetycje, możesz oferować spotkania z uczniami w domu (Twoim lub ucznia), lub w miejscu publicznym, jednakże ta forma „korków” dla wielu jest już przeżytkiem, najpopularniejszą obecnie formą korepetycji są korepetycje zdalne, których możesz udzielać, korzystając z laptopa lub telefonu i jedyne, czego potrzebujesz to dostęp do internetu, nie musisz nawet mieszkać w Polsce, chociaż praca jako korepetytor, mieszkając tropikalnych zakątkach świata, może być uciążliwa ze względu na strefy czasowe. Jak zostać nauczycielem języka polskiego udzielając zdalnych korepetycji? To proste, wystarczy, że ogłosisz swoje usługi na portalach ogłoszeniowych oraz stronach dedykowanych dla korepetytorów.

Czego będę potrzebować, żeby pracować jako nauczyciel polskiego?

Przede wszystkim dużo zaparcia i cierpliwości niezależnie od tego, w jakiej formie chcesz uczyć, uczniowie wymagają dużo twojej uwagi i na pewno nie jest to łatwe zajęcie. Oprócz chęci potrzebujesz oczywiście odpowiedniej wiedzy, jeśli nie znasz treści lektur lub nie wiesz, jak powinna wyglądać rozprawka uczenie w szkole lub korepetycje dla uczniów szkół nie są dla Ciebie, zamiast tego (oczywiście, jeśli nie masz problemów z gramatyką ani ortografią) możesz uczyć imigrantów języka polskiego od zera, jest to też lepsza opcja dla osób, które niekoniecznie lubią pracę z dziećmi, bo pozwala pracować na przykład z samymi osobami dorosłymi planującymi podjąć pracę w Polsce. Żeby efektywnie uczyć polskiego, będziesz potrzebować materiałów, z których skorzystasz w trakcie prowadzonych lekcji, skąd, zatem wziąć odpowiednie materiały dla nauczycieli języka polskiego?

Materiały dla nauczycieli języka polskiego

Jeśli zdecydujesz się na pracę w szkole, materiały potrzebne do pracy otrzymasz od pracodawcy, jednak jeśli planujesz udzielać korepetycji lub do pracy w szkole potrzebujesz dodatkowych materiałów dydaktycznych, możesz skorzystać (jeśli oczywiście jeszcze je posiadasz) z własnych notatek z czasów szkolnych, jeśli jednak, jak większość osób nie masz pojęcia, gdzie są twoje notatki sprzed lat – nic straconego, jeśli będziesz uczyć młodzież w wieku szkolnym, możesz poprosić uczniów o przynoszenie ich własnych notatek ze szkoły, co na pewno usprawni waszą współpracę. Możesz również zakupić podręczniki (używane książki nie kosztują wiele, a będą dobrym uzupełnieniem twojego zbioru materiałów) do klas, z których to uczniowie uczęszczają na Twoje zajęcia.

Zostaniesz nauczycielem języka polskiego?

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal chcesz zostać nauczycielem polskiego, przygotuj się na wiele wyzwań, jednakże praca nauczyciela jest niesamowicie wynagradzająca dla ludzi lubiących pracę z ludźmi i jeśli jesteś osobą, która lubi kontakt interpersonalny, to na pewno odnajdziesz się w swoim nowym zawodzie.