Wpisy

Ile schnie posadzka betonowa?

Położenie podłogi to rozbudowany proces, który składa się z kilku etapów. Jednym z najważniejszych jest wylanie posadzki betonowej, stanowiącej bazę dla paneli czy płytek. Biorąc pod uwagę to, że to pierwsza warstwa podłoża, a każdy kolejny element zostaje ułożony właśnie na niej, niezwykle istotne jest, aby wylewka była jak najwyższej jakości i została odpowiednio wypoziomowana.

Jeśli zastanawiasz się, po co w ogóle robi się posadzkę betonową, a także ile schnie i od czego zależy ten czas, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym udzielamy odpowiedzi na te i inne pytania związane z wylewkami.

Posadzka betonowa – zastosowanie

Zanim przejdziemy do przedstawienia informacji dotyczących wysychania posadzek betonowych, warto najpierw przyjrzeć się temu, w jakim celu w ogóle przygotowuje się tę warstwę. Wspomnieliśmy już wcześniej, że wylewka stanowi swego rodzaju bazę pod właściwie każdy materiał wykończeniowy podłogi. To pierwsza warstwa, która oddziela ziemię od powierzchni widocznej od góry. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie betonowej posadzki.

Wbrew pozorom wylewka jest niezwykle często wykorzystywana w halach produkcyjnych, magazynach różnego typu czy obiektach handlowych. W tych miejscach pełni wszystkie role naraz, a więc stanowi nie tylko warstwę między ziemią a budynkiem, ale także spełnia funkcję podłogi. Wylewki betonowe o dużej grubości możemy spotkać również na parkingach czy w garażach. Tam również są wykorzystywane zarówno jako baza, jak i podłoga właściwa.

Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze – trwałość. Sam beton jest bardzo twardy i odporny na uszkodzenia czy działanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu świetnie sprawdzi się tam, gdzie inne materiały mogłyby sobie nie poradzić. Do tego dochodzi atrakcyjna cena. Za niezbyt wygórowaną kwotę można wykonać całą podłogę w bardzo dużym obiekcie, co w wielu przypadkach ma ogromne wręcz znaczenie.

Wylewka betonowa – ile schnie?

Wiemy już, w jakim celu wykorzystuje się wylewki, jednak najważniejsze pytanie brzmi – ile schnie posadzka betonowa? Odpowiedź może wydawać się prosta, jednak wcale tak nie jest.

Standardowo czas schnięcia dla wylewki o maksymalnej grubości 4 centymetrów wynosi około 4 tygodni. Rachunek jest więc prosty – każdy 1 centymetr to 1 tydzień oczekiwania.

Należy jednak pamiętać, że każdy centymetr ponad wspomniane wyżej 4 spowoduje, że czas oczekiwania na wyschnięcie wydłuży się dwukrotnie od każdego centymetra, czyli zamiast 1 tygodnia na 1 cm mamy 2 tygodnie na 1 cm.

Co ma wpływ na to, jak długo schnie posadzka betonowa?

Czas schnięcia posadzki betonowej uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z najważniejszych z nich jest oczywiście typ wykorzystanej mieszanki. To właśnie ta kwestia ma ogromny wpływ na to, jak szybko będzie wysychał beton.

Oprócz tego dochodzi jeszcze wilgotność mieszanki – im jest bardziej ciekła, tym dłużej trzeba będzie czekać na jej związanie. Istotne oddziaływanie na czas wysychania betonu mają również panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne.

Firma regeneracja-posadzek.pl oferuje profesjonalne usługi czyszczenia posadzek przemysłowych i betonowych