Wpisy

Specjalistyczny sprzęt medyczny – udogodnienie naszych czasów

Medycyna to dziedzina, która istnieje i rozwija się właściwie od początków istnienia człowieka. Początkowo prosta, oparta o wierzenia, przesądy, substancje narkotyzujące i zioła, stopniowo kształtowała się na łamach dziejów, aby w naszych czasach osiągnąć niewyobrażalny postęp – pojawił się bowiem specjalistyczny sprzęt medyczny.

Z licznych korzyści oferowanych przez specjalistyczny sprzęt medyczny korzystają wszyscy związani z służbą zdrowia, a więc sami lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki, położne czy fizjoterapeuci, ale również, a może właściwie przede wszystkim – pacjent i ci, którzy się nim opiekują.

Możemy jedynie wyobrażać sobie, jak trudne musiało być diagnozowanie i leczenie chorych w odległych czasach, w których nie marzono nawet o profesjonalnych urządzeniach stanowiących niebywałe udogodnienie. Wówczas medycyna bazowała na pewnych przeświadczeniach, przeczuciach, subiektywnych osądach – przypominała bardziej mieszaninę kiełkującej wiedzy i praktyk o magicznym charakterze, aniżeli czystą naukę popartą badaniami i dowodami.

Dziś, dzięki istnieniu specjalistycznego sprzętu medycznego, zarówno przed medykami, jak i przed chorymi ukazały się nowe perspektywy. Można bowiem leczyć schorzenia, które niegdyś uchodziły za nieuleczane i śmiertelne. Specjalistyczny sprzęt medyczny pozwala między innymi na wykonywanie zabiegów (zupełnie prostych i bardziej skomplikowanych) o charakterze powierzchownym. Przykładem takiej procedury jest usuwanie ze skóry pacjenta znamion, pieprzyków, przebarwień, które po ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe mogłyby ulec transformacji nowotworowej, zezłośliwieniu i przekształceniu w czerniaka – bardzo niebezpiecznego raka skóry wywodzącego się z melanocytów.

Powierzchowne zabiegi dokonywane przy pomocy specjalistycznego sprzętu medycznego znajdują również zastosowanie w medycynie estetycznej. W leczeniu trądziku i innych zmian lokalizujących się na cerze wykonuje się naświetlanie skóry przy pomocy odpowiedniego rodzaju promieniowania. Dodatkowo, dermatologiczne urządzenia mogą też zwężać nadmiernie rozszerzone pory u osób z cerą tłustą.

Specjalistyczny sprzęt medyczny to prawdziwy przełom, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju operacje. Wcześniej bowiem nie były one możliwe do przeprowadzenia. Dzisiaj natomiast dysponujemy urządzeniami umożliwiającymi odpowiednie znieczulenie pacjenta przed zabiegiem oraz nieustanne kontrolowanie jego parametrów życiowych. Tego typu sprzęty znacznie ułatwiają pracę anestezjologa i redukują ryzyko niebezpiecznych powikłań. Wyspecjalizowana aparatura odpowiada też za wentylowanie pacjenta i utrzymanie homeostazy oddechowej.

Specjalistyczny sprzęt medyczny ma oczywiście zastosowanie w zapewnianiu całkowitej jałowości środowiska sali operacyjnej – miejsca, gdzie ciało pacjenta zostaje „otwarte” i bardzo istotne jest, aby nie doszło do zakażenia drobnoustrojami.

Wreszcie, specjalistyczny sprzęt medyczny umożliwia opiekę nad chorym – zarówno tę w warunkach szpitalnych, jak i tę domową, za którą odpowiedzialni są bliscy.