Wpisy

Rodzaje zamków meblowych

Meble to niezbędny element wyposażenia każdego wnętrza. Nie można pomijać rodzajów zamków do mebli, które odznaczają się funkcjonalnością i szerokim zastosowaniem. Faktem jest, że producenci mebli chętnie stawiają na doskonałą jakość i solidne wykonanie tych niewielkich dodatków. Pamiętajmy o tym, że zamki meblowe są skutecznym zabezpieczeniem przedmiotów, które znajdują się w środku. W efekcie nie trzeba martwić się tym, że niepożądana osoba uzyska dostęp do szafki. Zamek do szafek BHP musi być odpowiednio dobrany, tak aby działał bez zarzutu przez długi czas. Przyjrzyjmy się temu, jakie są popularne rodzaje zamków do mebli. O czym warto wiedzieć? Jakie rodzaje zamków meblowych są najbardziej znane? Co znajdziemy na rynku?

Zamki meblowe rodzaje

Wiemy już, że zamek meblowy jest skutecznym zabezpieczeniem każdej szafki. Jakie rodzaje zamków meblowych można znaleźć na rynku? Jeśli chodzi o zakres stosowania i sposób montażu, wyróżnić można:

  • Zamki skrzynkowe – są nazywane zamkami kasetkowymi. Zazwyczaj znajdują zastosowanie przy sejfach, skrzynkach pocztowych i metalowych drzwiach. To często stosowane zamki do szafek BHP.
  • Zamki wpuszczane i nakładane – odznaczają się konkretnym sposobem montażu. Zamek nakładany jest montowany na zewnętrznej powierzchni szafki. Z kolei zamek wpuszczany jest chowany we wnętrzu mebla. 
  • Zamki żaluzjowe – stawiają na specjalne zaczepy, które stworzone są na kształt cyfry 1. Co ciekawe, podczas zamykania taki zamek rozchodzi się na boki, zahaczając o zintegrowaną blaszkę zaczepową. 
  • Zamki baskwilowe – znajdują zastosowanie przede wszystkim w wysokich szafkach 1 lub 2-skrzydłowych. Ich użycie pozwala jednocześnie zamknąć górę i dół mebla. Aby zachować odpowiednie działanie, warto wkręcić 2 specjalne pręty, które ułatwiają pracę zamka. 
  • Zamki centralne – to doskonałe rozwiązanie w przypadku szafek z kilkoma szufladami. Pozwalają zamknąć wszystkie szuflady za pomocą jednego klucza. Istotne jest to, że w przypadku zamka otwartego, otworzyć można jednorazowo tylko jedną szufladę. 
  • Zamki ryglowe – są nazywane zamkami kwadratowymi. Zazwyczaj korzystamy z nich w biurowych szafkach. Nadają się do standardowego zamykania i otwierania z użyciem klucza. 

Zamek meblowy do szkła – co warto wiedzieć?

Warto zauważyć, że sporą popularnością cieszą się zamki meblowe do szkła. Szkło jest niezwykle delikatnym materiałem, dlatego nie można tutaj stosować klasycznych zamków meblowych. Zabezpieczenie szklanych witryn wiąże się ze stosowaniem odpowiednich akcesoriów. Na rynku znajdziemy takie modele, które można zamocować z wierceniem w szkle lub bez niego. Dostępne są także specjalne zamki meblowe do szkła, które mogą być stosowane na drzwiach przesuwnych i obrotowych. Co ciekawe, szklane drzwi przesuwne często posiadają ruchome zamki z listwą i odpowiednią blokadą. Gdy blokada jest zamknięta, nie ma mowy i przesunięciu takich drzwi. Jest to dodatkowe zabezpieczenie skrzydeł drzwiowych przed uszkodzeniami. Nic więc dziwnego, że takie rodzaje zamków do mebli również są cenione w wielu miejscach. 

Inne rozwiązania

Zamki meblowe rodzaje to z pewnością tematyka, która interesuje wiele osób. Pamiętajmy o tym, że w przypadku szafek z przesuwnymi drzwiami postawić można na dwie możliwości zabezpieczenia. Pierwsza opcja to zamek żaluzjowy. Ten model sprawdza się jako zamknięcie dla przesuwnych drzwi meblowych. Faktem jest, że większość modeli żaluzjowych wyróżnia się precyzyjnym mechanizmem, który jest otwierany po przekręceniu klucza i zamykany poprzez domknięcie drzwiczek mebla. Kolejna propozycja to zamek wciskany. Jest on stworzony w taki sposób, aby uniemożliwić mijanie obu par drzwi w szafce. Otwarcie zamku przebiega tak samo, jak w innych przypadkach, a zamknięcie wymaga wciśnięcia specjalnego cylindra, znajdujące się na zamku. Podsumowując, warto stwierdzić, że istnieje wiele rozwiązań przydatnych w wielu meblach. Rodzaje zamków do mebli to szeroka gama produktów.