Wpisy

Na czym polega dezynfekcja pomieszczeń?

O dezynfekcji dużo mówiło się w ostatnich czasach. Właściwie to należałoby dodać, że wciąż temat ten jest często omawiany – w szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę rosnącą liczbę zakażeń z powodu COVID-19. Trzeba jednak zauważyć, że kwestia dezynfekcji ma swoje miejsce w społecznej debacie nie od 2 lat, ale znacznie dłużej. Tym bardziej, jeżeli weźmie się pod uwagę mikroorganizmy i bakterie, jakie można spotkać w środowisku. Co to jest dezynfekcja oraz dlaczego stanowi tak istotny temat?

Ogólnie o dezynfekcji – co to jest?

Człowiek nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, ile groźnych patogenów znajduje się dookoła niego każdego dnia. Jak łatwo się domyślić, mogą doprowadzić do poważnych infekcji – w szczególności u ludzi, których odporność utrzymuje się na niskim poziomie, m.in. u osób starszych, pacjentów onkologicznych czy też u małych dzieci. Nie da się zlikwidować wszystkich drobnoustrojów za pomocą czarodziejskiej różdżki, ale można doprowadzić do tego, aby przynajmniej duża ich ilość została ograniczona. W szczególności, jeżeli chodzi o pomieszczenia.

O tym właśnie traktuje dezynfekcja. Są to takie działania, które mają na celu likwidację rozwijających się bakterii i wirusów z danego miejsca. Liczba wszystkich szkodliwych mikroorganizmów zostaje zniwelowana do takiego poziomu, że nie stanowią już żadnego zagrożenia. Szacuje się, że skutecznie przeprowadzona dezynfekcja ma szansę na zlikwidowanie od 99% do 100% bakterii, wirusów, grzybów oraz pasożytów.

Samodzielna dezynfekcja pomieszczeń

Drobnoustroje chorobotwórcze wpływające na pogorszenie się zdrowia człowieka można znaleźć w różnych miejscach, w tym na skórze. Dlatego tak ważna jest codzienna higiena. Mowa tutaj również o różnego rodzaju przedmiotach codziennego użytku czy meblach. Nawet na nich osiadają mikroorganizmy, które nieopatrznie mogą zostać przeniesione do wnętrza dróg oddechowych.

Na szczęście, można samodzielnie przeprowadzić dezynfekcję każdego pomieszczenia. Nie wystarczy jednak używać tradycyjnych środków czyszczących. Trzeba pomyśleć o mocniejszych preparatach. Takie produkty są tak naprawdę w zasięgu ręki każdej osoby, a co ważniejsze – cechują się wysoką skutecznością. Wśród nich można wymienić:

  • związki srebra, miedzi i rtęci;
  • utleniacze (np. woda utleniona, chlor);
  • środki powierzchniowo-czynne;
  • nadmanganian potasu;
  • kwasy i zasady;
  • alkohole;
  • formaldehyd.

Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo swoje i bliskich, jeżeli będziesz użytkował takie środki. Jednak czy każdy ma czas na to, aby za każdym razem przeprowadzać samodzielną dezynfekcję? Tak naprawdę to nie. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę ogrom codziennych obowiązków w pracy i domu. W takim przypadku warto pomyśleć o tym, aby dezynfekcja pomieszczenia została przeprowadzona przez profesjonalistów.

Specjaliści od dezynfekcji pomieszczeń

Podczas samodzielnej dezynfekcji często pomijane są różne newralgiczne miejsca. Takie, które na pierwszy rzut oka wydają się niepozorne. Dlatego też należy pomyśleć o tym, aby od czasu do czasu w domu czy biurze przeprowadzić dezynfekcję przy pomocy specjalnych urządzeń, które w swoim posiadaniu ma m.in. firma https://activtek.pl/. To właśnie zespół specjalistów z tego przedsiębiorstwa jest w stanie zaoferować nowoczesne systemy oczyszczania powietrza, działające w oparciu o najnowszą technologię. Dokładne informacje znaleźć można na podanej stronie.

Warto pomyśleć o wykorzystaniu takich urządzeń, aby mieć pewność, że nie pominiesz żadnego miejsca. Tym bardziej że dzięki temu nie trzeba będzie wykonywać żadnych skomplikowanych prac porządkowych. Teraz takie urządzenia można wykorzystywać nie tylko w firmach, ale również w domach. Warto zapytać na przykład w przedszkolu, gdzie uczęszcza Twoje dziecko, czy takie nowoczesne systemy oczyszczania powietrza są zamontowane w budynkach. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że takie obiekty to siedlisko zarazków przenoszonych przez maluchy.

Z myślą o sobie, jak również o osobach bliskich, należy podejść do tematu dezynfekcji. Dzięki temu można mieć pewność, że nie trzeba obawiać się groźnych patogenów.