Wpisy

Jak prasować ubrania? Poradnik

Estetyczny i zadbany strój zawsze jest w modzie, a szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy coraz popularniejsze stają się znowu eleganckie ubrania. Oznacza to, że chcąc osiągnąć pożądany efekt, musisz dbać o swój ubiór oraz podejmować działania w tym kierunku. Najlepszym i zarazem najprostszym procesem będzie zatem prasowanie. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo prasować ubrania i poznasz kilka interesujących informacji dotyczących tego tematu.

Jakie są korzyści z poprawnego prasowania ubrań?

Jeśli naprawdę zależy Ci na tym, aby dobrze się prezentować, musisz nauczyć się prasować własne koszule. Ta czynność wpływa na ubranie tak, jak koktajl proteinowy wpływa na Twoje ciało po wyjściu na siłownię. Celuje we włókna w pomarszczonej tkaninie oraz prostuje je, rozluźniając wiązania chemiczne.

Proces ten wymaga zarówno ciepła żelazka, jak i ciężaru jego stopy. Wkrótce koszula wraca do swojej pierwotnej formy.

Jeśli otrzymanie ładnej, pozbawionej zmarszczek koszuli nie przekonuje Cię, że prasowanie ma znaczenie, istnieje kilka innych zalet. Jedną z nich jest fakt, że Twoje koszule na dłużej zachowają żywotność. Prasując ubranie zamiast czyścić je chemicznie, możesz skoncentrować swoje działania na obszarach, które tego bardziej potrzebują (mankiety i kołnierz), podczas gdy lekko prasujesz na innych częściach (rękawy i korpus). Takie postępowanie może wydłużyć żywotność koszuli o dodatkowe lata.

Jak prasować ubrania krok po kroku?

1. Czyste żelazko

Płyta podstawy musi być wolna od rdzy i osadów. Jeśli nie jesteś tego pewien, spróbuj użyć żelazka na starej szmatce, aby sprawdzić, czy nie powoduje żadnych plam. Jeśli urządzenie zostawia ślady – przepuść przez funkcję parowania roztwór wody destylowanej i 50% octu, aby je wyczyścić.

2.  Ubranie powinno być świeżo wyprane

To zrozumiały punkt. Bez sensu będzie prasowanie przepoconych i brudnych ubrań, ponieważ po wykonaniu czynności nie dostrzeżesz żadnego efektu.

3. Odpowiednia i sprawna deska do prasowania

Deska do prasowania to niezbędny element, który pozwoli Ci na wykonanie całego procesu. Odpowiednio dobrany materiał oraz wysokość ułatwią zadanie. To akcesorium jest konieczne, ponieważ poprawne prasowanie nie może odbywać się na innej powierzchni. Ciężko jest sobie wyobrazić wykonywanie tej czynności na biurku lub stole kuchennym bez ryzyka ich uszkodzenia.

4. Korzystanie z wody destylowanej.

Woda jest używana do przywrócenia tkaniny do stanu sprasowanego, niepogniecionego i służy do zmniejszenia ryzyka przypalenia materiału przez gorące żelazko. Użytkowanie cieczy pozbawionej jakichkolwiek wartości będzie najlepsze z tego względu, iż ograniczysz ryzyko pojawienia się w wodzie zanieczyszczeń, a co za tym idzie – Twoje prasowanie nie spowoduje żadnych zabrudzeń na świeżo przygotowanych do założenia ubraniach.

Przykładowy sposób na prasowanie ubrania

Najlepszym przykładem tego, jak poprawnie wyprasować ubranie, będzie koszula. Poniżej znajdziesz najbardziej wartościowe wskazówki dotyczące tego procesu.

Rozpocznij od krawędzi tyłu kołnierza – prasuj w kierunku środka. Ważne jest, abyś poruszał żelazkiem dokładnie w tym kierunku. Zaczynając od środka, materiał może zyskać widoczne zagniecenia w okolicach kołnierzyka.

Wygładź rękawy rękami przed umieszczeniem na nich urządzenia. Pomaga to zapobiegać niechcianym zagnieceniom. Zacznij przy mankietach za pomocą czubka żelazka, a następnie wróć do ramion. Odwróć rękaw, aby sprawdzić, czy druga strona nie wymaga szybkiego poprawienia.

Kolejny etap obejmuje front. Zachowaj ostrożność podczas prasowania wokół guzików – nie chcesz ich uszkodzić ani poluzować nici. Twoim celem jest, aby plisa została estetycznie wyprasowana, ponieważ to jedna z najważniejszych części koszuli. W przypadku kieszeni zacznij od zewnętrznej strony, aby zapobiec zagnieceniom. Prasowanie nie jest trudne, ale warto wykonywać je szczegółowo i dokładnie.

Nowością w świecie prasowania ubrań stają się żelazka w płynie samo prasujące. Jest to doskonała alternatywa, która sprawdza się w podróży lub gdy zabraknie nam czasu na tradycyjne prasowanie.