Wpisy

Do czego służy odżywka do włosów?

Stosowanie odżywki do włosów jest zalecane przez fryzjerów czy kosmetologów. Jest to produkt łatwo dostępny, a wybór różnego rodzaju odżywek czy maseczek do włosów jest ogromny. Warto jednak zastanowić się, czy stosowanie odżywki w ogóle ma sens i jakie odżywki wybierać, aby jak najlepiej zadbać o włosy. 

Do czego służy odżywka do włosów? 

Celem stosowania odżywki do włosów jest ich jak najlepsza pielęgnacja. Nakładamy ją więc po to, aby w konsekwencji nasze włosy były lepiej nawilżone, gęstsze, przyjemniejsze w dotyku, błyszczące i już na pierwszy rzut oka zdrowe. Dzięki nakładaniu odżywki można też wygładzić włosy na tyle, aby łatwo było je rozczesać. Specjalne preparaty mogą też pełnić funkcję ochronną na włosy przed wysoką temperaturą, jaką im fundujemy w suszarkach, prostownicach i lokówkach. Dzięki odpowiedniej odżywce można uniknąć rozdwajających się końcówek. 

Odzywka do włosów co daje i dlaczego warto ją stosować, zazwyczaj jest kwestią oczywistą, przyjęło się jednak, że im bardziej bogata i naładowana w składniki odżywcze, tym lepiej. A tak naprawdę zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wzięcie pod lupę składu takiej odżywki oraz jej dopasowanie do rodzaju włosów. 

Co zawierają w swoim składzie odżywki do włosów? 

W składzie odżywek często możemy znaleźć składniki pochodzenia naturalnego, ale i wiele zagadkowych substancji o nieoczywistym pochodzeniu. Bardzo często w odżywkach do włosów pojawia się: 

  • masło shea – głęboko nawilża,
  • masło kakaowe,
  • inulina – jest to związek ekstrahowany z korzenia cykorii, który ma właściwości wygładzające,
  • panthenol – prowitamina B5, która naturalnie występuje w organizmie ludzkim, a która zastosowana na włosy działa regenerująco na naskórek, koi, nawilża i domyka rozdwajające się końcówki włosów,
  • czerwona glinka – wzmacnia cebulki włosów i sprawia, że włosy w mniejszym stopniu ulegają przetłuszczaniu,
  • ekstrakty roślinne – mają za zadanie odżywiać włosy,
  • proteiny- pozwalają na wypełnianie ubytków w strukturze włosa,
  • naturalne olejki – mają przede wszystkim działanie wygładzające,
  • humektanty – substancje o działaniu nawilżającym.

Jakich substancji unikać w odżywkach do włosów?

Jest również kilka substancji, których raczej powinniśmy unikać w odżywkach, a które są dość często do nich dodawane. Z jednej strony będą to parabeny, a więc substancje konserwujące, które w małych ilościach są tolerowane przez skórę i nie uczulają, ale w większej mogą mieć działanie rakotwórcze. Niepożądaną substancją będą też silikony – pochodne krzemu, które wnikają głęboko w naskórek i mogą wywoływać podrażnienia. Syntetykami podrażniającymi skórę są też substancje SLS oraz SLES, a także alkohole, które działają na włosy wysuszająco. Listę zamykają oleje mineralne o działaniu komedogennym. Pozornie, wiele tych substancji ma za zadanie w charakterystyczny sposób oblepiać włosy, aby je zabezpieczać i dodać im blasku.

Jak i ile nakładać odżywki na włosy, aby osiągnąć jak najlepszy efekt? 

Dostępnych jest kilka wariantów odżywek. Każdą stosuje się odrobinę inaczej: 

  • Odżywki bez spłukiwania – w ich przypadku warto poszukać takiej, która będzie miała ultra lekką formułę nieobciążającą włosów. 
  • Odżywki ekspresowe – faktycznie można je nakładać pod prysznicem na około 3 minuty, pamiętajmy jednak, że nakładając je w tradycyjny sposób i tak uzyskamy o wiele lepsze efekty. 
  • Tradycyjne odzywki oraz maski- najlepiej nakładać je w formie kompresu na dłuższy czas. Włosy powinny być zwilżone ciepłą wodą, aby łuski miały możliwość się otworzyć i przyjąć preparat. Takiej maski nie trzeba wcale nakładać dużo, szczególnie jeśli nasze włosy mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Na koniec obficie spłukuje się włosy wodą. Warto wybierać odżywki dedykowane do naszego typu włosów. Zbyt bogate odżywki z olejkami roślinnymi mogą nie być odpowiednie do włosów przetłuszczających się. Z kolei włosy farbowane będą wymagały większej ilości substancji wygładzających, nawilżających oraz nadających włosom blasku po to, aby przedłużyć efekt wykonanej koloryzacji.