Wpisy

Kardiomonitory do obserwacji stanu pacjenta

6ee5398fb9Na większości oddziałów szpitalnych stan zdrowia pacjentów musi być monitorowany, aby w porę zapobiec pogorszeniu parametrów lub móc dokonać właściwej diagnozy. Do monitorowania i rejestrowania parametrów chorej osoby w sposób ciągły i na bieżąco służy kardiomontior. Na rynku medycznym większość stanowią uniwersalne maszyny, pozwalające na prowadzenie obserwacji pacjentów z różnych grup wiekowych, czyli od noworodka aż po osobę dorosłą. Wszystko to dzieje się za pomocą specjalistycznych czujników, kabli i mankietów NIPB.

Co możemy zbadać za pomocą kardiomonitora?

Kardiomonitory pozwalają na diagnozowanie chorób serca. Sprzęt rejestruje elektryczną czynność mięśnia sercowego bez otwierania klatki piersiowej – po prostu jest do niej przykładany. Maszyna może też zbadać respirację, czyli częstość oddechów na minutę. Większość kardiomonitorów wykrywa bezdech. Za ich pomocą zbadamy też ciśnienie krwi pacjenta, tętno oraz saturację, czyli poziom wysycenia hemoglobiny za pomocą tlenu. Kardiomonitor zbada temperaturę ciała powierzchniową i głęboką.

Gdzie wykorzystywane są kardiomonitory?

Urządzenie to znajduje bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w szpitalnych oddziałach, lecz także w prywatnych klinikach, gabinetach, gdzie odbywają się różnego rodzaju zabiegi, domach opieki i zakładach opiekuńczych oraz leczniczych. Parametry życiowe pacjentów mierzone są też w karetkach, zatem korzystają z nich ratownicy medyczni. Badaniom na kardiomonitorach poddają się nawet sportowcy, a jeśli zachodzi taka konieczność, to kardiomonitor może być nawet wykorzystywany w domowym leczeniu, jeśli stan zdrowia pacjenta pozwala na przebywanie w swoim mieszkaniu, ale nadal konieczne jest monitorowanie jego parametrów.

Dlaczego są nam potrzebne?

Kardiomonitory to niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenia medyczne, dzięki którym istnieje większa szansa na wyleczenie pacjentów. Długotrwałe analizy prowadzone przez komputer nie są obarczone błędem, a poza tym maszyna może prowadzić te pomiary przez cały czas, a nie tylko wyrywkowo. Tym samym jest większa możliwość wykrycia krótkich zmian naszych parametrów, niedostrzegalnych dla naszego oka, a zwłaszcza gdy pielęgniarki i lekarze znajdują się w innej sali. Kardiomonitory zwykle są podpięte do sieci i w pokoju pielęgniarek służba medyczna ma dostęp do informacji o każdym pacjencie na bieżąco. W sytuacji, jeśli stan któregoś z nich gwałtownie się pogorszy, informacja o tym jest natychmiast przekazywana do osób opiekujących się chorymi, uruchamiany jest także głośny alarm. To sprawia, że pomoc może nadejść bardzo szybko i od razu widać co konkretnie się dzieje w danym momencie – czy pacjent przestał oddychać, a może zatrzymało się jego serce. Lekarze mogą błyskawicznie podjąć reanimację i przywrócić chorego do życia. Kardiomonitory wykorzystywane przez sportowców służą do badania wydolności organizmu i sprawdzenia jak zachowuje się ciało atlety podczas długotrwałego wysiłku o różnej intensywności. Jeśli sportowiec ma jakiekolwiek problemy z sercem, one też zostaną zarejestrowane przez urządzenie, nawet jeśli są drobne i pojawiają się tylko przy określonym wysiłku.

Dodaj komentarz